صدراعظم آلمان: توافق قریب‌الوقوع با ایران در کار نیست

نخست‌وزیر اسرائیل خواستار عبور از مذاکرات هسته‌ای «شکست‌خورده» با ایران شده و تاکید کرد که دسترسی به توافق مانع از دستیابی تهران به سلاح هسته‌ای نخواهد شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

اولاف شولتز، صدراعظم آلمان دوشنبه به صراحت گفت که انتظار ندارد در آینده‌ نزدیک توافقی با ایران برای احیای توافق هسته‌ای سال 2015 موسوم به برجام، حاصل شود.

به‌گزارش خبرگزاری «آسوشیتد پرس» صدراعظم آلمان همچنین گفته که دلیلی برای امضا نکردن ایران وجود ندارد و کشورهای اروپایی «صبور» خواهند ماند اما صراحتا تاکید دارند که باید از دسترسی ایران به سلاح هسته‌ای جلوگیری شود.

شولتز پس از دیدار با یائیر لاپید، نخست‌وزیر اسرائیل که به برلین سفر کرده تا مانع توافق با ایران شود، این اظهارات را بیان کرد. لاپید اما، رسیدن به توافق با ایران را «اشتباه اساسی» توصیف کرده است.

پیش از این نیز، آلمان، فرانسه و بریتانیا، در بیانیه‌ای مشترک اعلام کردند درخواست‌های اخیر ایران در مذاکرات احیای توافق برجام، تردیدهایی جدی را درباره نیت‌‌های این کشور و میزان پایبندی آن برای دسترسی به توافق برانگیخته است.

ناصر کنعانی، سخنگوی وزارت خارجه ایران، صبح دوشنبه طی اظهاراتی بیانیه اتحادیه اروپا را «نادرست و نسجیده» خواند و گفت این بیانیه «ناشی از اشتباه محاسباتی طرف‌های اروپایی» است.

اولاف شولتز که دوشنبه 21 شهریور در برلین با رسانه‌ها گفت‌وگو کرده، همچنین گفته است که رسیدن به «یک توافق بین‌المللی کارآمد» راهکار صحیح اعمال محدودیت و نظارت بر برنامه هسته‌ای ایران است.

با این وجود، نخست‌وزیر اسرائیلی خواستار عبور از مذاکرات «شکست‌خورده» با ایران شده و تاکید کرد که دسترسی به توافق مانع از امکان دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای نخواهد شد.

اتحادیه اروپا در حالی از رسیدن به توافق با ایران ناامید شده که ساعاتی پیش، مدیرکل آژانس بین‌الملی انرژی اتمی در نشستی خبری از ایران خواست برای پاسخگویی به تحقیقات آژانس درباره فعالیت‌های هسته‌‌ای مشکوک تهران، با این نهاد بین‌المللی همکاری کند.

گروسی تاکید کرد که اطلاعات کافی درباره فعالیت‌های هسته‌ای ایران در دسترس آژانس قرار نگرفته و این آژانس مستقل از مذاکرات احیای برجام عمل می‌کند.

ایران پیش‌تر بررسی‌های آژانس درباره منشأ ذرات اورانیوم کشف شده در سه سایت هسته‌ای اعلام نشده این کشور را ضمن خطوط قرمز آن در مذاکرات جا زده بود که این موضع غیرسازنده آن با مخالفت شدید طرف‌های غربی مواجه شد.

در واکنش به این موضع ایران، آمریکا و قدرت‌های جهانی، با این خواسته ایران ابراز مخالفت کرده و تاکید کردند که تحقیقات آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در چارچوب اجرای معاهده منع گسترش سلاح‌های اتمی «ان پی تی» بوده و مستقل از مذاکرات طرف‌های برجام است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید