تشکیل دادگاه رسیدگی به پرونده حملات تروریستی فرودگاه و متروی بروکسل

متهمان این پرونده با اتهام‌هایی نظیر قتل، اقدام به قتل و عضویت یا مشارکت در فعالیت‌های «یک گروه تروریستی» مواجه هستند و اگر با رای هیات منصفه مجرم شناخته شوند احتمالا هر کدام به 30 سال زندان محکوم خواهند شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

پس از شش سال انتظار، دادگاه محاکمه 10 نفر از متهمان حمله انتحاری به فرودگاه بروکسل در بلژیک آغاز شد. در این حمله 32 نفر کشته و 900 نفر نیز زخمی شده بودند.

به‌گزارش «آسوشیتد پرس» دادگاه برای محاکمه 10 مرد متهم به بمب‌گذاری‌های انتحاری در فرودگاه بروکسل، و یک ایستگاه متروی زیرزمینی این شهر که مرگبارترین حملات در زمان صلح در خاک بلژیک بوده، دوشنبه 21 شهریور در میان تدابیر شدید امنیتی تشکیل شد.

در میان متهمان این پرونده، نام «صلاح عبدالسلام» به چشم می‌خورد که تنها فرد مهاجم بازمانده از اعضای گروه «داعش» است که در سال 2015 به تئاتر باتاکلان در پاریس، کافه‌های این شهر و استادیوم ملی فرانسه حمله کرده بودند.

در این جلسه دادگاه که فقط اظهارات متهمان و وکیل آن‌ها و اظهارات دادستان شنیده شد، که طی آن وکیل متهمان دفاع خود را با گلایه از شرایط نگهداری آنها آغاز کرد.

این 10 نفر با اتهاماتی از جمله قتل، اقدام به قتل و عضویت یا مشارکت در فعالیت‌های «یک گروه تروریستی» در حملات صبحگاهی در ساعات شلوغی در فرودگاه اصلی بلژیک و در یک خط رفت و آمد مرکزی مترو این شهر روبرو هستند. با اتهام‌های مطرح شده، این افراد اگر با رای هیات منصفه مجرم شناخته شوند، ممکن است به 30 سال زندان محکوم شوند.

عبدالسلام که پیش از این بابت اتهامات مربوط به حملات سال 2015 در پاریس، به حبس ابد بدون آزادی مشروط محکوم شده بود، دوشنبه در دادگاه بروکسل حضور داشت اما از شرکت در آن امتناع کرد و گفت که این «بی انصافی» است که او مجبور شود از داخل یک اطاقک شیشه‌ای جلسات را تماشا کند.

سباستین کورتوی، وکیل یکی دیگر از متهمان این پرونده، اسماعیل فارسی، نیز از شرایط نگهداری متهمان شاکی شد.

وکیل قربانیان نیز با اشاره به مدت‌زمان 6 ساله‌ای که بازماندگان و نجات یافتگان از این حملات انتحاری منتظر شده‌اند تا دادگاه برگزار شود، گفت: «"این انتظاری طولانی برای قربانیان بود، شش سال بسیار طولانی است. من فکر می‌کنم در 22 مارس 2016 یک صفحه بسیار تاریک شروع شد و این فصل امروز تمام نشده است. اما این گام مهمی برای بهبودی آنها است.»

رسانه‌ها از انتشار تصاویر متهمان این پرونده منع شده‌اند. در عین حال، فردی که برای طراحی از جلسه دادگاه در این جلسه شرکت کرده بود نیز با درخواست متهمان و وکلای آن ها از انتشار طرح‌های کشیده شده خود منع شده است.

جلسه استماعی که امروز، 12 سپتامبر در بروکسل برگزار شد، یکی از بزرگ‌ترین جلسات تاریخ دادرسی هیات منصفه در بلژیک است.

دادگاه حملات انتحاری بروکسل در مقر سابق «ناتو» در حومه پایتخت بلژیک برگزار شده و قرار است در 10 اکتبر دوباره برای انتخاب هیات منصفه تشکیل جلسه دهد. جلسات محاکمه نیز از 13 اکتبر آغاز خواهد شد.

بنا به گزارش‌ها، بیش از 300 شاهد در جریان این پرونده، شهادت خواهند داد. مقامات قضائی بلژیک اعلام کرده‌اند که این محاکمه احتمالا ‌6 تا 9 ماه طول بکشد.

حملات انتحاری به سالن خروجی فرودگاه بروکسل و متروی این شهر در 22 مارس 2016 اتفاق افتاد. این انفجار چند روز پس از بازداشت صلاح عبدالسلام، تروریست وابسته به داعش و طراح حملات تروریستی به پاریس و بازداشت تعداد دیگری از شبکه‌های تروریستی در کشور بلژیک صورت گرفت.

همان زمان مقامات دولت بلژیک اعلام کردند که قربانیان این حملات تروریستی از 40 کشور دنیا، از جمله بلژیک، آمریکا، بریتانیا، آلمان و هند بودند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید