فعالیت نیروگاه هسته‌ای زاپروژیا «به طور کامل» متوقف شد

کی‌یف پیشتر از اهالی مناطق نزدیک به نیروگاه اتمی زاپروژیا که زیر کنترل روس‌هاست، خواسته بود برای حفظ سلامت خود، این مناطق را ترک کنند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
1 دقيقه (Reading time)

پس از چندین هفته هشدار بین‌المللی و داخلی، فعالیت نیروگاه هسته‌ای زاپروژیا سرانجام به طور کامل متوقف شد.

شرکت اپراتور دولتی «انرجواتوم»، مسئول راه‌اندازی این تاسیسات در جنوب اوکراین اعلام کرد که تمامی عملیات این نیروگاه، کاملا متوقف شده است.

توقف راکتور ششم

این شرکت افزود که ششمین راکتور نیروگاه زاپروژیا از شبکه برق اوکراین جدا شد.

کی‌یف پیشتر از اهالی مناطق نزدیک به نیروگاه اتمی زاپروژیا که زیر کنترل روس‌هاست، خواسته بود برای حفظ سلامت خود، این مناطق را ترک کنند.

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی که بازرسان آن هفته گذشته از این تاسیسات بزرگ بازدید کردند نیز نسبت به جدی بودن وضعیت این نیروگاه با توجه به ادامه حملات متقابل نیروهای روسیه و اوکراین به اطراف آن، هشدار داده است.

بزرگترین نیروگاه اتمی اروپا

آژانس بین‌المللی انرژی هسته‌ای در گزارش سه‌شنبه گذشته خود، خواستار ایجاد «منطقه امن» برای اجتناب از وقوع هرگونه فاجعه هسته‌ای در این نیروگاه بزرگ شد و هشدار داد که «وضعیت کنونی نمی‌تواند ادامه یابد.»

مسکو و کی‌یف طی ماه‌ها و هفته‌های گذشته، در حال تبادل اتهامات مربوط به انجام حملات علیه نیروگاه هستند که بزرگ‌ترین تأسیسات انرژی هسته‌ای در تمامی اروپا محسوب می‌شود.

نیروگاه زاپروژیا منبع مهم تامین برق اوکراین است، چراکه این نیروگاه که در کرانه جنوبی منابع آبی عظیم رودخانه دنیپرو واقع شده که حد فاصل نیروهای روسیه و اوکراین است، بیش از 20 درصد برق مورد نیاز کشور را تامین می‌کند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید