صدر اعظم آلمان: برای مقابله با زمستان بدون گاز روسیه آماده‌ایم

برلین در کنار کمک‌های نظامی و مالی به اوکراین در صدد حمایت از این کشور در امر مین‌زدایی است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

اولاف شولتز، صدر اعظم آلمان اعلام کرد که کشورش آماده است بدون گاز روسیه با زمستان آینده روبرو شود.

پیشتر، ولودیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهوری اوکراین هشدار داد که مسکو امیدوار است با تکیه بر مشکلات گرمایشی و احتمال کاهش حمایت‌های غرب از کی‌یف به دلیل قیمت بالای انرژی در اروپا، مقاومت اوکراین را در زمستان «درهم بشکند.»

در همین راستا، آنالینا بربوک، وزیر خارجه آلمان، شنبه 19 شهریور که در سفری از پیش اعلام نشده وارد کی‌یف شده بود، اعلام کرد هدف از این بازدید، ابراز حمایت قاطع برلین از اوکراین در مقابله با تهاجم نظامی روسیه است.

او اظهار داشت: «به کی‌یف رفتم تا نشان دهم که آنها می‌توانند روی ما حساب کنند. ما تا زمانی که لازم باشد از طریق تامین تسلیحات و حمایت‌های بشردوستانه و مالی در کنار اوکراین خواهیم ایستاد.»

این دومین سفر وزیر خارجه آلمان به کی‌یف از زمان آغاز تهاجم نظامی روسیه به اوکراین در فوریه گذشته است.

به گفته وزیر خارجه آلمان، علاوه بر کمک‌های مالی و نظامی، برلین در صدد کمک به کی‌یف در عملیات مین‌زدایی و برجسته‌کردن جنایات جنگی مرتکب شده در این کشور از طریق اعزام کارشناسان و یک دادستان است.

حساب‌گری‌های پوتین

بربوک افزود: «برای من روشن است که پوتین روی این موضوع حساب می‌کند که ما از رنج اوکراین به تنگ خواهیم آمد ولی آلمان در کنار مردم اوکراین خواهد ایستاد که نبردشان با روس‌ها در راستای دفاع از حق انسانی خود در برخورداری از صلح و آزادی و همچنین دفاع از صلح اروپا قرار دارد.»

موضع آلمان درباره تهاجم نظامی روسیه در اوکراین، شش ماه پیش، به طور مشخص بیان نمی‌شد و توقف ارائه کمک‌های نظامی برلین به کی‌یف، نارضایتی شدید دولت زلنسکی را برانگیخت.

البته این موضع در مراحل بعدی دچار تغییر شد تا جایی که شولتز خاطرنشان کرد، آلمان بنا دارد «مسئولیت ویژه‌ای» را در خصوص کمک به اوکراین و تقویت قدرت توپخانه و پدافند هوایی آن بر عهده گیرد.

به نظر می‌رسد فاز جدید و کم‌تنشی در روابط دوجانبه با ورود سفیر جدید اوکراین به برلین آغاز شده است؛ بویژه که آندری ملنیک سفیر پیشین، ماه‌ها به شدت از موضع آلمان در قبال تهاجم روسیه انتقاد کرده بود.

درخواست برای دریافت تانک لئوپارد 2

دمیترو کولبا، وزیر خارجه اوکراین در نشست مشترک مطبوعاتی با بربوک اعلام کرد که از آلمان خواسته است تانک‌های «لئوپارد 2 » را به کشورش تحویل دهد.

او افزود که کی‌یف همچنین انتظار دارد مهمات توپخانه را از آلمان دریافت کند که می‌تواند توانمندی نظامی اوکراین را در بحبوحه عملیات ضدحمله، به طور قابل توجهی ارتقاء دهد.

بربوک نیز گفت: «با تغییر وضعیت میدانی، ما در حال بررسی پشتیبانی نظامی خود هستیم و در مورد اقدامات بعدی با شرکای خود گفت‌وگو خواهیم کرد.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید