عبور 17 جنگنده چینی از خط میانی تنگه تایوان

وزارت دفاع تایوان: سامانه‌های پدافند موشکی در واکنش به اقدام تهدیدآمیز چین فعال شدند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
1 دقيقه (Reading time)

در تداوم تشدید تنش‌های چندماهه پکن و تایپه، تایوان اعلام کرد که 17 جنگنده ارتش چین شامگاه شنبه 19 شهریور از خط میانی تنگه تایوان گذشتند.

وزارت دفاع تایوان با اعلام رصد 43 جنگنده چینی و 9 شناور نیروی دریایی در مجاورت تایوان، خاطر نشان ساخت که نیروهای مسلح تایوان بلافاصله پس از رصد جنگندهای چینی، عملیات گشت‌‌زنی رزمی هوایی و دریایی را آغاز کردند.

وزارت دفاع تایوان همچنین تصریح کرد که سامانه‌های پدافند موشکی را در واکنش به اقدام تهدیدآمیز چین فعال کرده است.

جنگنده‌های سوخو و پهپادها

در بیانیه وزارت دفاع چین آمده است که 9 فروند جنگنده «سوخو اس‌یو -30»، 4 جنگنده «چنگدو جی- 10» و 4 فروند جنگنده «شن‌یانگ جی-16» از خط میانی تنگه تایوان عبور کردند.

یک فروند جنگنده ضد زیردریایی«وای-8» نیز در جنوب غربی حریم پدافند هوایی تایوان «ای‌دی‌آی‌زد» با همراهی یک پهپاد کلاس «هاربین بی‌زد‌کی- 005 یوای‌وی» در ارتفاع بالا به پرواز درآمد.

پیام‌های قدرتمندانه

پکن پیشتر «پروازهای» خود را بر فراز تایوان تشدید کرده و پیام‌های قوی به این جزیره نیمه‌مستقل مبنی بر لزوم ماندن در حوزه نفوذ چین ارسال کرده است.

عامل تشدید تنش در مناسبات طرفین چه بسا، مواضع مکرر ایالات متحده مبنی بر حمایت از تایوان و اعلام پشتیبانی نظامی از این کشور باشد که آخرین آنها، بسته کمک 1.1 میلیارد دلاری هفته گذشته به تایپه است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید