چارلز سوم، پادشاه جدید بریتانیا: در خدمت مادام‌العمر به مردم متعهدم

پادشاه جدید بریتانیا فرزند ارشدش شاهزاده ویلیام را به ولی‌عهدی خود تعیین کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

چارلز سوم، پادشاه جدید بریتانیا در اولین سخنرانی خود از کاخ باکینگهام، بر تعهد خود به «خدمت مادام‌العمر به ملت بریتانیا و کشورهای مشترک المنافع» تاکید کرد. او فرزندش ویلیام را جانشین خود اعلام کرد.

پس از درگذشت الیزابت دوم، ملکه بریتانیا در عصر روز پنج‌شنبه، فرزند ارشد او، چارلز 73 ساله صبح جمعه 18 شهریور به‌عنوان پادشاه جدید بریتانیا وارد کاخ باکینگهام شد.

او پس از دیدار و دست‌دادن با مردمی که برای تسلیت به ورودی این کاخ آمده بودند، با لیز تراس، نخست‌وزیر بریتانیا گفت‌وگو کرد.

پادشاه بریتانیا در سخنرانی خود که از تلویزیون پخش شد، از مادر خود، ملکه الیزابت دوم بابت یک عمر خدمت به ملت‌های تحت حکمرانی بریتانیا تشکر کرد. او مادرش را «الگو‌ و الهام‌بخش» خواند و از «عشق و ارادت» او به ملت‌هایی که تمام عمر به آن‌ها خدمت کرده، یاد کرد.

چارلز سوم در این سخنرانی از احساس «اندوه عمیق» خود نسبت به فقدان مادرش، گفت و اعلام کرد که فرزند او ویلیام و همسر او کیت، شاهزاده‌های ولز و جانشین تاج و تخت او هستند.

چارلز سوم فرزند دیگرش هری و همسر او مگان را که در خارج از بریتانیا زندگی می‌کنند را نیز فراموش نکرده و گفت که آن‌ها را دوست دارد.

چارلز سوم، پادشاه جدید بریتانیا طی سخنرانی از دفتری که مادر فقید او معمولا در آن تبریک‌های کریسمس را برای مردم ارسال می‌کرد، با اشاره به سن و سال خود، گفت که پادشاهی برای او تعهدی مادام‌العمر جهت خدمت‌رسانی به مردم خواهد بود که خداوند به او عطا خواهد کرده است.

پادشاه جدید بریتانیا در حالی این نطق را ارائه می‌داد که شماری از مقامات ارشد بریتانیا در کلیسای سنت پل لندن در حال گوش دادن به این سخنرانی بودند.
با اعلام خبر درگذشت ملکه بریتانیا در کاخ تابستانی بالمورال در اسکاتلند، در بریتانیا برای مدت ده روز عزای عمومی اعلام شده است.

هم‌زمان بسیاری از سران کشورهای جهان پیام‌های تسلیت به مناسبت درگذشت این ملکه 96 ساله که رکوردار طولانی‌ترین مدت سلطنت در جهان است، ارسال کرده‌اند.

ویلیام، وارث جدید و محبوب تاج و تخت بریتانیا

در حالی‌که چارلز سوم، پادشاه جدید بریتانیا، فرزند ارشد خود ویلیام را به ولی‌عهدی خود تعیین کرده، بسیاری به محبوبیت ویلیام در بین بریتانیایی‌ها و خوی اخلاقی آرام و دوری جستن او از رسانه‌ها تاکید داشته‌اند.

بنا بر گزارش‌ها، ویلیام فرزند بزرگ چارلز سوم و پرنسس دایانا که در سال 1995 از شاهزاده سابق ولز طلاق گرفته بود و تنها دو سال بعد درگذشت، از کودکی در خارج از حباب زندگی سلطنتی بزرگ شده است.

تمایل او به «زندگی عادی» و پیروی او از قوانینی که اعمال عمومی فرزندان سلطنتی را محدود می‌کند، زبان‌زد رسانه‌های بریتانیا است. در مقابل برادرش هری که با مگان، ازدواج کرده و از سال 2020 برای زندگی کشور آمریکا را انتخاب کرده، قرار دارد. هری، برادر کوچک ویلیام و همسرش از وظایف سلطنتی خود استعفا داده‌اند.

پادشاه چارلز سوم به همراه ملکه متوفی

شاهزاده ویلیام به مدت دو سال به عنوان خلبان آمبولانس هوایی برای یک بنیاد خیریه کار کرده، اما او این شغل داوطلبانه را در سال 2017 ترک کرد تا خود را وقف وظایف و مسئولیت‌های خاندان سلطنتی کند.

ویلیام در سال 2011 با کیت، ازدواج کرد و هم اکنون سه فرزند خردسال دارد. ویلیام متولد ماه ژوئیه سال 1982 است و قرار است پس از پدرش، پادشاهی بریتانیا را به‌عهده گیرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید