زلنسکی آزادسازی 30 شهرک از اشغال روسیه را اعلام کرد

وزیر دفاع آمریکا: نیروهای اوکراینی در جبهه‌های خرسون و خارکیف به موفقیت‌هایی دست یافتند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهوری اوکراین جمعه 18 شهریور از بازپس‌گیری 30 شهرک از اشغال نیروهای روسیه در خارکیف خبر داد.

ویتالی یانچف، رئیس اداره نظامی روسیه در خارکیف نیز پیشروی نیروهای اوکراینی و کنترل آنها بر تعدادی از مجتمع‌های مسکونی را تایید کرد.

این مقام روسیه اعلام کرد که تخلیه غیرنظامیان در حال حاضر همزمان با تعدادی از شهرک‌های خارکیف که در معرض حملات شدید اوکراین قرار دارند، در حال اجرا است.

نیروهای ارتش اوکراین
نیروهای ارتش اوکراین

موفقیت‌های دلگرم‌کننده

لوید آستین، وزیر دفاع ایالات متحده هم جمعه تایید کرد نیروهای اوکراینی در جبهه‌های خرسون و خارکیف به موفقیت‌هایی دست یافتند.

آستین در کنفرانس مطبوعاتی مشترک با همتای چک خود در پراگ گفت: «ما اکنون شاهد موفقیت در خرسون و خارکیف هستیم که بسیار دلگرم‌کننده است.»

بر اساس گزارش‌ها، نیروهای اوکراینی، با پیشروی سریع میدانی، در حال نزدیک‌شدن به خط راه‌آهن اصلی هستند که تامین‌کننده کمک‌های لجستیکی به نیروهای روسیه در شرق اوکراین است. با این حال نیروهای روسیه تا این لحظه تمامی اقدامات ارتش اوکراین برای بستن این خط آهن لجستیکی را ناکام گذاشته‌اند.

ستاد کل ارتش اوکراین بامداد جمعه اعلام کرد که نیروهای روسی حین عقب‌نشینی، ضمن تخلیه زخمی‌ها، اقدام به انهدام تجهیزات نظامی کردند.

در بیانیه ارتش اوکراین آمده است: «نیروهای مسلح اوکراین با استفاده از تدابیر هوشمندانه و هماهنگ خود و با برخورداری از حمایت اهالی، ظرف 3 روز حدود 50 کیلومتر پیشروی داشتند.»

ویرانی‌های جنگ در اوکراین
ویرانی‌های جنگ در اوکراین

هزینه‌های سنگین

از سوی دیگر، گزارش مشترک بانک جهانی، دولت اوکراین و کمیسیون اروپا نشان داد که عملیات نظامی روسیه از اول ژوئن بیش از 97 میلیارد دلار خسارت مستقیم به اوکراین وارد کرده و بازسازی این کشور نزدیک به 350 میلیارد دلار هزینه در برخواهد داشت.

در این گزارش آمده است که اوکراین 252 میلیارد دلار خسارت ناشی از اختلال در روند اقتصادی و تولید و همچنین هزینه‌های اضافی مرتبط با جنگ را متحمل شده و پیش‌بینی می‌شود آوارگی یک سوم مردم اوکراین، نرخ فقر را از 2 درصد قبل از جنگ به 21 درصد افزایش دهد.

بر اساس ارزیابی این گزارش، نیازهای مرتبط با بازسازی اوکراین به 349 میلیارد دلار یا حدود 1.6 برابر تولید ناخالص داخلی این کشور که 200 میلیارد دلار در سال است، خواهد رسید.

105 میلیارد دلار از این مبلغ در کوتاه مدت برای رسیدگی به اولویت‌های فوری، مانند بازسازی هزاران مدرسه آسیب‌دیده یا تخریب‌شده و بیش از 500 بیمارستان مورد نیاز است. همچنین مرمت خانه‌ها، راه‌اندازی سیستم‌های گرمایشی و خرید گاز برای زمستان سرد آینده نیز از اولویت‌های ضروری دولت اوکراین عنوان شده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید