تروئیکای اروپایی درباره پایبندی ایران به احیای برجام ابراز تردید کرد

بلینکن پاسخ اخیر ایران به پیشنهاد اروپایی برای احیای توافق هسته‌ای را «یک گام به عقب» توصیف و تاکید کرد که واشنگتن ضمن نداشتن عجله، به هر قیمتی، حاضر به بازگشت به برجام نخواهد بود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

همزمان با فضای ناامیدی و ابهام درباره سرنوشت برجام تردیدها درباره میزان جدیت و تعهد ایران برای دست‌یابی به توافق حول برنامه هسته‌ای جنجال‌برانگیز این کشور تشدید شده است.

در همین راستا سه کشور آلمان، بریتانیا و فرانسه موسوم به تروئیکای اروپایی شنبه 19 شهریور ضمن ابراز «تردید‌های جدی» خود درباره تعهد ایران به احیای توافق هسته‌ای سال 2015، هشدار دادند که مواضع ایران امکان دسترسی به توافق برای احیای برجام را تضعیف می‌کند.

کشورهای آلمان، بریتانیا و فرانسه در بیانیه‌ای مشترک اعلام کردند که درخواست‌های اخیر ایران در مذاکرات احیای توافق برجام، تردیدهایی جدی را درباره نیت‌های این کشور و میزان پایبندی آن برای دستیابی به توافق برانگیخته است.

آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا نیز جمعه اعلام کرده بود ایالات متحده عجله‌ای برای بازگشت به برجام‌ ندارد و توافقی که امنیت ملی آن را تامین نکند، امضا نخواهد کرد.

بلینکن پاسخ اخیر ایران به توافق هسته‌ای را «یک گام به عقب» توصیف و تاکید کرد که واشنگتن به هر قیمتی، حاضر به بازگشت به برجام نخواهد بود.
پیش‌تر جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجه اتحادیه اروپا نیز در این‌باره ضمن اظهار بدبینی در یک نشست خبری گفته که درباره رسیدن به توافق در مذاکرات احیای برجام، بدبین است و از نظر او، «شانس رسیدن به یک توافق، کمرنگ است.»

پس از آن جان کربی،‌ سخنگوی شورای امنیت ملی کاخ سفید نیز سه‌شنبه 15 شهریور در کنفرانس خبری خود گفت: «رئیس جمهوری به وضوح گفته و از دولت خواسته است که گزینه‌های دیگر برای جلوگیری از دستیابی ایران به توانایی سلاح هسته‌ای را بررسی کنند، چرا که می‌دانیم هیچ مشکلی در خاورمیانه با یک ایران مسلح به سلاح هسته‌ای به آسانی حل نمی‌شود.»

کربی در خصوص وضعیت احیای توافق هسته‌ای موسوم به «برجام»‌ گفت که «شکاف‌ها همچنان باقی است» و تا رسیدن به توافق، کار زیادی باقی مانده است.

او در عین حال افزود که پس از ارائه پاسخ از سوی ایران به پیش‌نویس پیشنهادی اتحادیه اروپا «شکاف‌هایی میان تهران و واشینگتن همچنان پابرجاست.»

در واکنش به بیانیه ابراز تردید تروئیکای اروپایی، ناصر کنعانی، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران آن را «اقدامی انحرافی، غیرسازنده و خلاف حسن‌نیت» سه کشور اروپایی در مورد مذاکرات هسته‌ای با تهران دانست.

از سویی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در گزارشی جدید اعلام کرد که با توجه به حجم بالای اورانیوم 60 درصد غنی‌شده این کشور و عدم‌پاسخگویی مقامات تهران، این نهاد بین‌المللی قادر به تایید صلح‌آمیز بودن فعالیت‌های هسته‌ای ایران نیست.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید