کاخ سفید: به‌دنبال گزینه‌های دیگری برای ممانعت از دست‌یابی ایران به سلاح اتمی هستیم

کربی تاکید کرد آمریکا به تلاش برای احیای برجام ادامه می‌دهد، اما صبر آن «ابدی نیست»

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

جان کربی، سخنگوی شورای امنیت ملی کاخ سفید، در اظهاراتی گفت که به حصول توافق هسته‌ای با ایران نزدیک نیستیم و دولت بایدن به‌دنبال گزینه‌های دیگری برای ممانعت از دست‌یابی ایران به سلاح هسته‌ای است.

کربی، روز پنج‌شنبه 17 شهریور، با تاکید بر اینکه بایدن همچنان متعهد به یک مسیر دیپلماتیک رو به جلو در خصوص ایران است گفت: «هنوز در رفت‌ و برگشت درباره توافق هسته‌ای هستیم و همچنان شکاف‌هایی وجود دارد.»

او در ادامه اظهار داشت که جو بایدن رئیس جمهوری ایالات متحده اگرچه تاکنون راه دیپلماسی را تشویق و دنبال کرده، اما به اعضای کابینه گفته است می‌خواهد اطمینان یابد که گزینه‌های در دسترس دیگر برای جلوگیری از ایران اتمی در صورت شکست مذاکرات وجود دارد.

کربی تاکید کرد که آمریکا به تلاش برای احیای برجام ادامه می‌دهد، اما صبر آن «ابدی نیست.»

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی چهارشنبه گذشته در گزارشی اعلام کرد که کل ذخایر اورانیوم ایران به بیش از 19 برابر حد مجاز و ذخایر اورانیوم 60 درصد غنی‌شده این کشور نیز بیش از 4 برابر افزایش یافته است.

آژانس همچنین تاکید کرد که ایران تاکنون جواب معتبری درباره منشا اورانیوم کشف شده در سه مرکز اعلام نشده خود نداده است.

پرونده آثار اورانیوم کشف‌شده در سه مرکز هسته‌ای اعلام‌نشده ایران، یکی از مهم‌ترین موانع برای دستیابی به توافق نهایی در مذاکرات وین است.

ابراز نگرانی «شدید»‌ فرانسه

در همین حال، وزارت خارجه فرانسه از عدم‌همکاری تهران با آژانس ابراز نگرانی کرد.

آن کلر لژاندر، سخنگوی وزارت خارجه فرانسه، روز گذشته، در نشست خبری روزانه خود، اعلام کرد که فرانسه از عدم همکاری مداوم ایران با نهاد ناظر اتمی سازمان ملل متحد، «بسیار نگران» است و در مورد این موضوع با شرکای خود، پیش از نشست شورای حکام آژانس در هفته آینده، رایزنی کرده است.

مقامات دیپلماتیک اروپایی و آمریکایی در هفته گذشته، پاسخ ایران به پیش‌نویس اروپایی توافق احیای برجام، را «ناامیدکننده» و «غیرمعقول» خوانده و گفتند که این پاسخ کل فرآیند مذاکرات احیای برجام را به خطر انداخته است.

ایران ضمن ادعای این‌که خط قرمزهای آن در پیش‌نویس توافق پیشنهادی رعایت نشده، تضمین‌هایی را برای عدم خروج دوباره آمریکا از برجام و همچنین حذف نام سپاه پاسداران از فهرست گروه‌های تروریستی خواستار شده بود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید