چرا کامیلا «همسر پادشاه» می‌شود نه ملکه؟

به گفته وبگاه رسمی کاخ باکینگهام، نقش اصلی ملکه‌همسر «همراهی و پشتیبانی اخلاقی و عملی» از پادشاه است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

پس از درگذشت ملکه الیزابت دوم بریتانیا، فرزند ارشد وی چارلز پادشاه این کشور می‌شود، اما طبق سنت سلطنتی، همسر وی کامیلا، دوشس کورنوال ملکه نخواهد شد، بلکه لقب همسر پادشاه یا «ملکه‌همسر» (Queen Consort) خواهد گرفت.

به گزارش «ایندیپندنت»، بر اساس سنت، همسر پادشاه که از قبل عضو خاندان سلطنتی نبوده است، پس از پادشاه شدن همسرش القاب سلطنتی را به دست نمی‌آورد، چرا که فرض بر این است که تاج و تخت تنها به اعضای خونی خاندان سلطنتی به ارث می‌رسد.

در اوایل سال جاری ملکه الیزابت دوم اعلام کرد که «آرزوی قلبی» وی این است که پس از پادشاه شدن چارلز، دوشس کورنوال که از سال 2005 همسر وی بوده است، به عنوان «ملکه‌همسر» شناخته شود.

ملکه‌همسر در روز تاج‌گذاری همسرش پادشاه، همچون وی با روغن مقدس مسح می‌شود. او همچنین در همان روز طی مراسمی کم زرق و برق‌تر، مورد تاج‌گذاری قرار می‌گیرد و تاجی کوچک‌تر از همسرش به دست می‌آورد.

با این وجود، بر خلاف پادشاه بریتانیا که تا حدودی کارکرد سیاسی خود را در سازوکارهای حکومتی حفظ کرده است، ملکه‌همسر هیچ نقشی در امور سیاسی بازی نمی‌کند. به گفته وبگاه رسمی کاخ باکینگهام، نقش اصلی ملکه‌همسر «همراهی و پشتیبانی اخلاقی و عملی» از پادشاه است.

در مقابل، اگر حاکم جدید ملکه باشد، شوهر وی در مراسم تاج‌گذاری نه مسح می‌شود و نه تاج می‌گیرد. این نقشی بود که شاهزاده فیلیپ، همسر فقید ملکه الیزابت دوم، به مدت شصت سال از زمان جلوس الیزابت به تخت در سال 1952 تا زمان مرگش در سال 2021 ایفا کرد.

با این حال، فیلیپ، دوک ادینبرا که از نقش تشریفاتی خود در کنار همسرِ از لحاظ سیاسی فعالش به شدت ناراضی بود، با الیزابت به توافقی دست یافت مبنی بر اینکه در هنگام تاج‌گذاری ملکه، او پس از اسقف اعظم کانتربری و دیگر اسقف‌ها سومین شخص حقوقی باشد که به ملکه «ادای احترام» می‌کند.

ملکه همچنین چندی بعد در حکمی «جایگاه، پیشگاه و پیشی» در کنار خودش به همسرش اعطا کرد، که همه برای اولین بار در تاریخ سلطنت بریتانیا اتفاق می‌افتاد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید