نگرانی سازمان ملل درباره نقض گسترده حقوق بشر در سایه جنگ اوکراین

بازرسان سازمان ملل گزارش دادند که موارد نقض حقوق بشر در روسیه و اوکراین از زمان آغاز جنگ تاکنون به‌طور گسترده‌ای افزایش یافته است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

بازرسان سازمان ملل متحد جمعه 18 شهریور اعلام کردند که بیش از 400 مورد بازداشت غیرقانونی و ناپدید شدن اجباری افراد اوکراینی توسط نیروهای روسی را ثبت کرده‌اند.

به گفته بازرسان بین‌المللی نیروهای اوکراینی نیز در مواد مشابهی حقوق بشر را در اوکراین نقض کرده‌اند.

ماتیلدا بوگنر، رئیس هیئت نظارت بر حقوق بشر سازمان ملل متحد که از سال 2014 در اوکراین به سر می‌برد، در گزارش خود به افزایش گسترده موارد نقض حقوق بشر از زمان تهاجم روسیه به اوکراین که در فوریه گذشته آغاز شده است، اشاره کرد.

جنایت جنگی

او در مصاحبه‌ای با خبرنگاران از شهر اودسا، درباره هزاران کشته غیرنظامی و صدها مورد بازداشت خودسرانه و همچنین شکنجه و بدرفتاری با اسیران جنگی به تفصیل صحبت کرد.

بوگنر طی اظهارات خود گفت که اگر در دادگاه ثابت شود که یک اسیر جنگی در حین بازداشت مورد شکنجه و بدرفتاری قرار گرفته است، این یک جنایت جنگی است.

او گفت که تیم او تایید کرده که نیروهای روسی و گروه‌های وابسته به مسکو به‌طور خودسرانه 416 نفر را در مناطقی که آنها اشغال یا کنترل می‌کنند بازداشت یا به‌اجبار ناپدید کرده‌اند.

او گفت: «از این تعداد افراد 16 جسد پیدا شده و 166 نفر آزاد شدند».

بوگنر افزود، تیم سازمان ملل همچنین 51 مورد دستگیری غیرقانونی و 30 مورد دیگر را که ممکن است به ناپدید شدن اجباری منجر شود را توسط سازمان‌ها و نهادهای مجری قانون در اوکراین ثبت کرده است.

او افزود که مأموران سازمان ملل «دسترسی بلامانع» به بازداشتگاه‌ها در مناطق تحت کنترل اوکراین داشته‌اند، اما روسیه اجازه دسترسی به اسیران جنگی که در قلمرو یا مناطق تحت کنترل آن نگهداری می‌شوند را نمی‌دهد.

شکنجه و بدرفتاری با اسیران جنگی

این مقام وابسته به سازمان ملل گفت که نگران‌کننده‌ترین مواردی که از زمان آغاز عملیات روسیه در اوکراین تاکنون ثبت کردیم شکنجه و بدرفتاری روس‌ها با اسیران جنگی است که گاهی در مکان‌هایی نگهداری می‌شوند که فاقد غذا، آب، مراقبت‌های بهداشتی هستند.

او در ذکر نمونه‌ای از موارد نقض حقوق بشر گفت در فرآیند استقبال از اسیران و بازداشت شدگان جدید، آنها را به گذشتن از راهرویی که با ردیفی از نگهبانان مسلح احاطه شده، را مجبور می‌کنند تا نگهبانان آنها را حین عبور به شدت کتک بزنند.

رئیس هیئت نظارت بر حقوق بشر سازمان ملل متحد در اوکراین درباره وضعیت بهداشتی بازداشتگاه‌ها و محل نگهداری اسیران به شدت ابراز نگرانی کرده و گفت اسیران جنگی از بیماری‌های مسری از جمله هپاتیت یا سل رنج می‌برند.

مأموران سازمان ملل همچنین مواردی از شکنجه و بدرفتاری با زندانیان روسی را که توسط اوکراینی‌ها نگهداری می‌شدند، به ویژه در زمان دستگیری و انتقال آنها به اردوگاه‌های محل بازداشت، ثبت کرده‌اند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید