موسسه واشینگتن: ایالات متحده باید مانع تهدید پهپادهای خود توسط ایران شود

سنتکام با توجه به کاهش حضور ایالات متحده در منطقه عملیات‌ پهپادی را بهترین جایگزین برای نیروهای انسانی در آینده می‌داند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

فرزین ندیمی، تحلیلگر «موسسه واشینگتن»، در مقاله‌ای می‌نویسد توقیف پهپادهای آمریکایی در منطقه خلیج و دریای سرخ توسط رژیم ایران «سابقه‌ای خطرناک» بر جای می‌گذارد، و لازم است آمریکا چارچوب روشنی برای حفاظت از پهپادهای خود از تهدیدهای جمهوری اسلامی تعیین کند.

به گفته این کارشناس، مهمترین دلیل افزایش علاقه آمریکا به استفاده از پهپاد در خاورمیانه، مساحت عظیم 6.5 میلیون کیلومتر مربعی این منطقه است، که شامل 8000 کیلومتر ساحل و تنگه‌های استراتژیک هرمز و باب‌المندب و کانال سوئز می‌شود.

علاوه بر جلوگیری از برتری راهبردی توسط رژیم ایران در خاورمیانه، پهپادهای آمریکایی با قابلیت پرواز طولانی می‌توانند شبکه‌ فعالیت‌های قاچاقی و غیرقانونی این رژیم و وابستگان آن همچون قاچاق انسان و مواد مخدر را مختل کنند.

به باور ندیمی، ممکن است مشکلات بیشتری در انتظار کشتی‌های ایالات متحده باشد مگر اینکه مقامات کاخ سفید قاطعانه برای محافظت از آنها تلاش کنند و دستورالعمل‌های مؤثری برای عملیات ایمن آنها ایجاد کنند.

برای مثال، در 30 اوت امسال یکی از واحدهای دریایی چندملیتی حاضر در آب‌های منطقه، موفق شد محموله سه تُنی مواد مخدر که در حال انتقال توسط یک لنج در خلیج عمان بود را کشف و ضبط کند.

به گفته ندیمی، فرماندهی مرکزی آمریکا «سنتکام»، با نظر به کاهش حضور ایالات متحده در منطقه، عملیات‌ پهپادی را بهترین جایگزین برای نیروهای انسانی در آینده می‌داند.

هواپیماهای بدون سرنشین می‌توانند به عنوان «بازدارنده» مهم در برابر تهدیدها عمل کنند، اطلاعات دریایی ایالات متحده را گسترش دهند و دشمنان آمریکا را از دسترسی به برتری راهبردی در منطقه محروم کنند.

این تحلیلگر نتیجه می‌گیرد از آنجایی که رژیم ایران به احتمال زیاد آمریکا را مجددا در این باره به چالش خواهد کشید، لازم است ایالات متحده چارچوبی سفت و سخت برای محافظت از پهپادهای خود در مقابله با این رژیم ایجاد کند.

علاوه بر این، ایالات متحده باید این حق را برای خود قائل شود تا در صورت اصرار رژیم ایران بر انجام فعالیت‌های خطرناک، علیه هواپیماهای بدون سرنشین ایرانی اقدام کند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید