روسیه خواستار ارائه شواهد قطعی مبنی بر دریافت تسلیحات از ایران و کره شمالی شد

پیشتر ایالات متحده، ایران را متهم کرد که پهپادهایی را برای استفاده در جنگ اوکراین در اختیار روسیه قرار داده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

نماینده روسیه در سازمان ملل، خواستار ارائه شواهدی از سوی ایالات متحده و بریتانیا در مورد ادعاهای خود مبنی بر اقدام مسکو برای دریافت پهپاد از ایران و موشک‌ و مهمات از کره شمالی با هدف استفاده در اوکراین شد.

واسیلی نبنزیا، سفیر روسیه در سازمان ملل متحد، پنج‌شنبه 17 شهریور به شورای امنیت گفت: «اکنون از این کشورها می‌خواهم یا به ما شواهدی ارائه داده یا بپذیرند که اطلاعات بی‌اساسی را نشر می‌کنند.»

پیشتر ایالات متحده، ایران را متهم کرد که پهپادهایی را برای استفاده در جنگ اوکراین در اختیار روسیه قرار داده است، هرچند تهران بلافاصله این اتهامات را رد کرد.

روزنامه «نیویورک‌تایمز»، نیز سه‌شنبه 15 شهریور در گزارشی نوشت بر اساس گزارش‌های اطلاعاتی آمریکا که اخیرا از طبقه‌بندی خارج شده است، مسکو میلیون‌ها گلوله توپخانه‌ای و موشک از کره شمالی خریداری می‌کند.

خرید پهپاد و تجهیزات از ایران و کره شمالی

ریچارد میلز، معاون نماینده ایالات متحده در شورای امنیت، مسکو را متهم کرد که در حال خرید میلیون‌ها موشک و مهمات از کره شمالی است.

باربارا وودوارد، نماینده بریتانیا در سازمان ملل متحد نیز گفت: «روسیه اقدام به خرید پهپاد از ایران و مهمات از کره شمالی کرده که نقض آشکار تحریم‌های سازمان ملل است.»

این در حالی است که روسیه خواهان برپایی نشست شورای امنیت درباره اوکراین شد که سومین نشست شورا از این دست ظرف 3 روز گذشته به منظور بررسی واردات تسلیحات خارجی به کی‌یف است.

ایالات متحده، بریتانیا، فرانسه و دیگر کشورها از اعطای میلیاردها دلار کمک نظامی به اوکراین از زمان تهاجم روسیه در 24 فوریه، دفاع کردند.

میلز گفت: «ادعاهای روسیه علیه آمریکا و «غرب» مبنی بر تشدید و طولانی‌کردن این درگیری، نادرست بوده و با هدف منحرف کردن انظار از نقش مسکو به‌عنوان یگانه متجاوز این جنگ وحشیانه هستند که جهان به شکل جمعی، هزینه آن را می‌پردازد.»

نبنزیا در ادامه به شورای امنیت گفت: «ما هنوز تا پایان این عملیات ویرانگر، بسیار فاصله داریم.» او افزود: «تسلیحات غربی، صرف نظر از اینکه اوکراینی‌ها و هوادارانشان چه می‌گویند، نقش تعیین‌کننده‌ای در عرصه نبرد ندارد.»

از سویی سرگئی کیسلتسیا، نماینده اوکراین در سازمان ملل گفت: «ما تا شکست سربازان روسی که برای کشتن مردم اوکراین وارد این کشور شدند، با اشغالگران خواهیم جنگید.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید