اندیشکده آمریکایی: تهران برای فشار به واشینگتن روش پیونگ‌یانگ را پیش گرفته است

رژیم ایران از این سناریوی تهدید‌آمیز به‌ویژه به عنوان چتری برای خیز نهایی خود به سوی بمب اتم استفاده خواهد کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

«بنیاد دفاع از دموکراسی‌ها» در مقاله‌ای می‌گوید چنانکه کره شمالی با افکندن سایه تهدید اتمی و نظامی بر سر متحدان آمریکا در خاور دور همچون کره جنوبی و ژاپن مدام از آمریکا اخاذی می‌کند، رژیم ایران نیز قصد دارد با اتخاذ رویکردی مشابه در قبال متحدان آمریکا در خاورمیانه همین مسیر را پیش بگیرد.

به گزارش این اندیشکده، پروژه هسته‌ای تسلیحاتی رژیم کیم و توسعه سیستم‌های پرتاب آن، شامل تولید موشک‌های بالستیک بین‌قاره‌ای، تا حد زیادی بدون ممانعت بین‌المللی پیش رفت. رژیم ایران همان «آزادی عمل» را می‌طلبد، و احیای توافق هسته‌ای که حدود یک تریلیون دلار در اختیار رژیم قرار می‌دهد، می‌تواند رویای اتمی شدن آن را تسهیل و تسریع کند.

«سیاست آفتاب» آمریکا در سال 1997 میلیاردها دلار از سئول به پیونگ‌یانگ منتقل کرد، کره شمالی را از قحطی نجات داد، و برنامه هسته‌ای رژیم کیم را توسعه داد. کره شمالی اولین آزمایش اتمی خود را در سال 2006 انجام داد، و تا سال 2017 پنج مورد دیگر آزمایش انجام شد، و آزمایش هفتم نیز قرار است تا پایان سال جاری انجام شود.

به گفته بنیاد دفاع از دموکراسی‌ها، متحدان ایالات متحده در خاورمیانه نیز همچون متحدان این کشور در خاور دور مقابل تهدیدهای اتمی و موشکی و نظامی حکومت‌های دیکتاتوری «آسیب‌پذیر» هستند. رژیم ایران از این «سناریوی تهدید‌آمیز» به‌ویژه به عنوان چتری برای «خیز نهایی» خود به سوی بمب اتم استفاده خواهد کرد.

به باور این اندیشکده: «ملایان تهران همچون حاکمان کره شمالی می‌دانند که قدرت‌های جهانی اهل مماشات هستند. آنها فکر می‌کنند آمریکا، از ترس اینکه مبادا درگیر جنگ دیگری در خاورمیانه شود، از اقدام نظامی برای جلوگیری از دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای خودداری خواهد کرد.»

بنیاد دفاع از دموکراسی‌ها در پایان مقاله خود تاکید می‌کند که با این وجود، پس از تجربه کره شمالی، لازم است غرب رویکرد واقع‌گرایانه‌تری نسبت به تهدید اتمی ایران اتخاذ کند، و «تمام گزینه‌ها» را روی میز نگه دارد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید