انتقال پیکر ملكه به لندن؛ چارلز سوم برای مردم بریتانیا سخنرانی می‌کند

پس از درگذشت ملکه، تاج و تخت بلافاصله و بدون هیچ مراسمی طبق پروتکلی چند صد ساله به وارث او چارلز، شاهزاده سابق ولز منتقل می‌شود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

درگذشت ملکه الیزابت دوم، ملکه بریتانیا کبیر و جانشینی او توسط فرزند بزرگش چارلز 73 ساله طبق پروتکلی چند صد ساله مرحله جدیدی در تاریخ این کشور خواهد گشود.

پادشاه جدید بریتانیا صبح جمعه به همراه همسرش کامیلا از کاخ بالمورال در اسکاتلند، محل درگذشت ملکه به لندن بازگشت.

قرار است پادشاه چارلز امروز جمعه 17 شهریور اولین سخنرانی خود با عنوان پادشاه را برای مردم بریتانیا پس از درگذشت ملکه مادر انجام دهد.

چارلز سوم به همراه ملکه الیزابت دوم
چارلز سوم به همراه ملکه الیزابت دوم

این سخنرانی بعد از اعلان کاخ باکینگهام صورت می‌گیرد که طی آن پادشاهی چارلز سوم بر بریتانیا را رسما اعلام کرد.

کلارنس هاوس، کمیسر پادشاهی در لندن اعلام کرد که پادشاه چارلز پس از سخنرانی، با لیز تراس، نخست‌وزیر بریتانیا دیدار می‌کند. تعیین تراس در روز سه‌شنبه گذشته آخرین اقدام قانونی ملکه فقید بوده است.

طبق برنامه تعیین‌شده، قرار است توپخانه سلطنتی 96 بار طی امروز در مناطق متعددی شلیک شود و ناقوس کلیساهای سن پل، وستمنیستر و کاخ وندسور نیز به صدا در آید.

پس از آن طبق پروتکل سلطنتی، «شورای جلوس» در نشستی در کاخ سنت جیمز رسما پادشاهی چارلز سوم بر بریتانیا و همزمان دوره 10 روزه سوگواری تا خاک‌سپاری پیکر ملکه متوفی را اعلام می‌کند.

ملکه الیزابت دوم، باسابقه‌ترین فرمانروای بریتانیا در سن 96 سالگی پس از 70 سال سلطنت پنج‌شنبه در کاخ بالمورال در اسکاتلند درگذشت.

پادشاه چارلز سوم همراه ملکه درگذشته
پادشاه چارلز سوم همراه ملکه درگذشته

قرار است مراسم تشییع جنازه ملکه فقید بریتانیا در 18 سپتامبر برگزار شود. طبق این برنامه، پیکر ملکه در کلیسای وستمینستر برای ادای احترام بازدیدکنندگان قرار خواهد گرفت و سپس در کاخ ویندسور کنار همسرش فیلیپ به خاک سپرده می‌شود.

در پی اعلام رسمی خبر درگذشت ملکه بریتانیا پرچم‌ این کشور بر بالای کاخ باکینگهام نیمه برافراشته شد و مقامات و مسئولان کشورها و نهادهای بین‌المللی به خانواده سلطنتی بریتانیا و مردم بریتانیا تسلیت گفتند.

کاخ باکینگهام در بیانیه پنج‌شنبه خود اعلام کرد: «ملکه عصر امروز در بالمورال و در آرامش درگذشت.»

پس از اعلام این خبر، هزاران نفر برابر کاخ باکینگهام تجمع کرده و با اشک و سکوت یاد ملکه درگذشته را گرامی داشتند.

چارلز سوم، پادشاه جدید بریتانیا پس از اعلام رسمی درگذشت ملکه مادر در بیانیه‌ای اعلام کرد: «درگذشت مادر عزیزم، والاحضرت ملکه، برای من و همه خانواده‌ام اندوه بزرگی به همراه داشت.»

رسانه‌های بریتانیا صبح پنج‌شنبه از «وخامت» حال عمومی ملکه الیزابت دوم و حضور فرزندان و نوه‌‌های او به همراه تیمی از پزشکان بر بالینش خبر دادند.

تلویزیون بریتانیایی «اسکای نیوز» پنج‌شنبه در خبری فوری به نقل از کاخ باکینگهام در بریتانیا اعلام کرد که ملکه الیزابت طبق نظر پزشکان به‌دلیل وضعیت جسمی نامساعد تحت مراقبت‌های پزشکی قرار گرفته است.

روزنامه بریتانیایی «دیلی میل»، پیشتر گزارش داده بود شاهزاده چارلز یک‌شنبه بدون حضور ملکه به مراسم عید سنتی در کلیسای بالمورال رفته است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید