آمریکا وزارت اطلاعات ایران را در پاسخ به حملات سایبری علیه آلبانی تحریم کرد

برایان نلسون: آمریکا فعالیت‌های سایبری تهاجمی فزاینده ایران که ایالات متحده یا متحدان و شرکای آن را هدف قرار می‌دهد را تحمل نخواهد کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

وزارت خزانه‌داری آمریکا از تحریم «اسماعیل خطیب»، وزیر اطلاعات ایران و وزارت اطلاعات این کشور به‌دلیل حملات سایبری «بدخواهانه» علیه کشور آلبانی خبر داده است.

وزارت خزانه‌داری آمریکا پنج‌شنبه 17 شهریور نیز 14 شرکت ایرانی و یک فرد اهل ایران را به‌دلیل ارسال تجهیزات هوایی نظامی و سلاح به روسیه که در جنگ علیه اوکراین استفاده شده بود، تحریم کرد.

در بیانیه‌ وزارت خزانه‌داری آمریکا علت تحریم اسماعیل خطیب و وزارت اطلاعات ایران را به‌‌دلیل نقش این وزارت‌خانه در حملات سایبری علیه آمریکا و متحدانش، مطرح کرده است.

آمریکا پیش از این نیز اعلام کرده بود که بر اساس ماده 5 پیمان آتلانتیک شمالی، «ناتو»، حمله به یکی از کشورهای عضو، حمله به تمام کشورهای عضو ناتو تلقی می‌شود.

در ماه ژوئیه سال جاری، حملات شدید علیه زیرساخت‌های کشور آلبانی انجام شد که روز چهارشنبه 16 شهریور مقامات آلبانی دولت ایران را مسئول آن دانستند.

بنا به برایان نلسون، معاون وزیر خزانه‌داری در امور تروریسم و اطلاعات مالی، «حمله سایبری ایران علیه آلبانی هنجارهای رفتار مسئولانه دولت در زمان صلح در فضای سایبری را نادیده می‌گیرد، که شامل هنجار خودداری از آسیب رساندن به زیرساخت های حیاتی است که به مردم خدمات ارائه می‌دهد.»

نلسون همچنین تاکید کرد که آمریکا «فعالیت‌های سایبری تهاجمی فزاینده ایران» که ایالات متحده یا متحدان و شرکای آن را هدف قرار می‌دهد را تحمل نخواهد کرد.

حمله به بیمارستان کودکان شهر بوستون

ایران در طی سال‌های اخیر بارها حملات سایبری علیه زیرساخت‌های مدنی و اجتماعی کشورهای دیگر انجام داده است. در تابستان سال جاری، پلیس فدرال آمریکا از خنثی کردن یک حمله سایبری توسط هکرهای تحت حمایت ایران به بیمارستان کودکان شهر بوستون که یک سال قبل از آن انجام شده، خبر داده بود.

سرکوب و نقض حقوق بشر در ایران

بر اساس گزارش وب‌سایت وزارت خزانه‌داری آمریکا، تحریم‌ها علیه وزارت اطلاعات و وزیر اطلاعات ایران در راستای دستورات اجرایی قبلی که به‌دلیل نقش‌ آنها در «حمایت از گروه‌های تروریستی متعدد و مسئولیت یا همدستی در ارتکاب نقض جدی حقوق بشر علیه مردم ایران» تعیین شده بود، اجرایی می‌شود.

پیش‌تر نیز کشورهای عضو ناتو در بیانیه‌ای مشترک از عدم تحمل اقدامات خرابکارانه و بدخواهانه ایران در حمله سایبری به زیرساخت‌های کشور آلبانی خبر داده بودند و تاکید کرده بودند که ایران را در ارتباط با چنین حملاتی مسئول می‌دانند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید