یونان درباره تبدیل تنش‌ها با ترکیه به جنگی آشکار در قلمرو اروپا هشدار داد

ایالات متحده آمریکا ضمن دعوت از یونان و ترکیه به حفظ خویشتن‌داری این دو عضو ناتو را به حل و فصل دیپلماتیک اختلافات مرزی فی‌مابین‌ فراخواند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

یونان خطاب به پیمان آتلانتیک شمالی «ناتو»، اتحادیه اروپا و سازمان ملل متحد درباره خطر شعله‌ور شدن آتش جنگ میان این کشور و ترکیه هشدار داد.
دولت یونان همچنین هشدار داد که تنش‌های کنونی میان این کشور و ترکیه ممکن است به جنگی آشکار در قلمرو اروپا تبدیل شود.

در پی تشدید تنش میان آتن و آنکارا، منابع دیپلماتیک چهارشنبه 16 شهریور اعلام کردند که یونان نامه‌هایی به ناتو و سازمان ملل ارسال کرده و از اظهارات «تحریک آمیز» رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه شکایت کرده و از این طرف‌های اروپایی و بین‌المللی خواسته است تا رفتار آنکارا را محکوم کنند.

منابع دیپلماتیک یونان با بیان این‌که گفتمان ترکیه حقایق را تحریف می‌کند و بهانه‌های آنکارا بی‌اساس و مغایر با قوانین بین‌المللی است، افزودند، آتن با ارسال پیام‌هایی به سازمان ملل، ناتو و اتحادیه اروپا نسبت به تشدید تنش با ترکیه و این‌که ممکن است این تنش‌ها به یک درگیری علنی در قلمرو اروپا تبدیل شود، هشدار داده است.

عامل تنش بین دو کشور

به گزارش «آسوشیتدپرس»، نیکوس دندیاس، وزیر امور خارجه یونان نیز در نامه‌ای به ینس استولتنبرگ، دبیرکل ناتو، گفته: «موضع ترکیه عاملی برای برهم زدن وحدت و انسجام پیمان آتلانتیک و تضعیف جناح جنوبی ائتلاف ناتو در زمان‌های بحران است».

او با اشاره به تداوم بحران جنگ در اوکراین، نوشته که در خطر رویارویی با وضعیتی مشابه جنگ روسیه و اوکراین هستیم که در حال حاضر در بخش دیگری از قاره اروپا بروز کرده است.

این نامه‌ها در حالی از سوی یونان به ناتو ارسال می‌شود که روابط بین آتن و آنکارا در اثر اختلاف دو کشور بر سر مرز دریای اژه به اوج خود رسیده است.

خویشتن‌داری دو عضو ناتو

از سویی ایالات متحده آمریکا از این دو کشور عضو ناتو خواسته تا آرامش خود را حفظ کنند و اختلافات خود را از روش‌های دیپلماتیک حل و فصل کنند.

گفتنی است که اتحادیه اروپا دوشنبه ضمن «خصمانه» خواندن موضع تهدید‌آمیز رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه علیه یونان، «نگرانی شدید» خود را نسبت به اظهارات او درباره جزایر یونانی نزدیک به این کشور ابراز کرده است.

رئیس جمهوری ترکیه پیش‌تر یونان را به‌دلیل نقض حریم هوایی کشورش و مزاحمت برای جنگنده‌های آن بر فراز دریای اژه، به پرداخت بهای سنگین تهدید کرده بود.

اردوغان، گفته بود که اشغال جزایر نزدیک دریای اژه در نزدیکی ترکیه، ما را ملزم نمی‌کند وقتی لحظه‌ مورد نظر رسید، آنچه لازم است انجام خواهیم داد.

از طرف دیگر آتن هواپیماهای ترکیه را به پرواز بر فراز جزایر یونانی در نزدیکی مرز این کشور متهم کرده است. اختلاف مرزی بین دو همسایه بر سر مالکیت جزیره‌هایی در دریای مدیترانه به تشدید تنش و گشت‌زنی‌های مکرر از سوی دو طرف منجر شده است.

از سویی ترکیه حضور نیروهای نظامی یونان در این جزایر که به گفته آن نقض معاهدات صلح امضا شده پس از جنگ جهانی اول و دوم به‌شمار می‌رود را محکوم کرده است.

در همین حال پیتر استانو، سخنگوی جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا روز دوشنبه در کنفرانس مطبوعاتی روزانه خود در پاسخ به سوالی درباره اظهارات اردوغان گفت: «این اظهارات خصمانه رهبری سیاسی ترکیه علیه کشور و مردم یونان باعث نگرانی شدید است».

او افزود: «از ترکیه انتظار داریم که از تنش لفظی خودداری کرده و به بهبود روابط حسن همجواری متعهد شود».

او گفت: «در رابطه با یونان، هرگونه اختلافی باید به‌طور مسالمت‌آمیز از طریق گفت‌وگو با حسن نیت مطابق با قوانین بین‌المللی و بر اساس اصل روابط حسن همجواری مورد بررسی قرار گیرد».

او اظهار داشت، یونان کشور عضو اتحادیه اروپا است و باید به حاکمیت و تمامیت ارضی کشورهای عضو اتحادیه اروپا احترام گذاشته شود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید