پیمان آتلانتیک شمالی «ناتو» حمله سایبری ایران به آلبانی را محکوم کرد

آمریکا و بریتانیا نیز حملات سایبری ایران به آلبانی را به‌شدت محکوم کرده و کاخ سفید هشدار داده است که تهران با عواقب چنین اقدامی مواجه خواهد شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

کشورهای عضو پیمان آتلانتیک شمالی در بیانیه‌ای مطبوعاتی، ضمن محکوم کردن حمله سایبری اخیر ایران به آلبانی با این کشور اروپایی عضو ناتو ابراز همبستگی کردند.

سازمان پیمان آتلانتیک شمالی «ناتو» پنج‌شنبه 17 شهریور، در بیانیه‌ای مطبوعاتی تاکید کرد با موضع دولت آلبانی درباره منشأ حملات سایبری اخیر علیه این کشور که حکومت ایران را در ارتباط با آن مسئول دانسته، هم‌صدا است و از آن حمایت می‌کند.

ناتو ضمن محکوم کردن حملات سایبری ایران به آلبانی، هدف از انجام چنین اقداماتی را «بی‌ثبات کردن و آسیب رساندن به امنیت» این کشور عضو این سازمان دانسته و تاکید کرد که ناتو و متحدان آن، از آلبانی برای تقویت قابلیت‌های دفاع سایبری خود، پشتیبانی خواهند کرد.

در این بیانیه، از کسانی که اقدام به حملات سایبری علیه آلبانی کرده‌اند، با عبارت «بازیگران بدخواه» یاد شده و گفته شده که این حملات سایبری ایران با هدف «تخریب زیرساخت‌های حیاتی»، «تعطیل کردن خدمات عمومی»، «دستبرد زدن به اطلاعات و سرقت مالکیت معنوی» و «از کارانداختن فعالیت‌های نظامی» آلبانی صورت گرفته است.

در بخش دیگری از این بیانیه به «فضای مجازی آزاد، باز، صلح‌آمیز و امن» به‌عنوان یکی از اصول ناتو اشاره شده و از همه کشورها نیز خواسته شده که به تعهدات بین‌المللی خود برای حفظ صلح و امنیت، احترام بگذراند.

روز گذشته، دولت آلبانی پس از اخراج دیپلمات‌های ایرانی از این کشور، همه روابط دیپلماتیک خود با ایران را قطع کرد. گزارش‌هایی از سوزانده شدن تمامی مدارک موجود در سفارت ایران در آلبانی مخابره شده که گفته می‌شود ماموران این سفارت پیش از اخراج خود از این کشور، آن‌ها را سوزانده‌اند.

آلبانی، ایران را عامل یک سری حملات سایبری می‌داند که در ماه ژوئیه گذشته زیرساخت‌های دیجیتال این کشور را هدف قرار داده بود.

آمریکا و بریتانیا نیز حملات سایبری ایران به آلبانی را به‌شدت محکوم کرده و کاخ سفید هشدار داده است که تهران با عواقب چنین اقدامی مواجه خواهد شد.

کاخ سفید در این رابطه حتی از مطرح بودن تصمیم‌گیری در مورد استفاده از ماده 5 پیمان ناتو علیه ایران سخن گفته است. در این ماده، حمله علیه هر کدام از کشورهای عضو ناتو، حمله علیه سایر کشورهای عضو این سازمان هم به‌شمار می‌آید.

با این‌که تاکنون اطلاعاتی از دلایل احتمالی این حمله منتشر نشده اما به‌نظر می‌رسد که اسکان اعضای سازمان مجاهدین خلق، یکی از گروه‌های مخالف حکومت ایران در کشور آلبانی، انگیزه حکومت ایران برای انجام چنین حملات سایبری باشد.

از زمان تسلط سیاسی ایران و نفوذ گروه‌های شبه‌نظامی آن بر حکومت عراق و حمله ارتش این کشور به پایگاه اشرف در عراق، اعضای سازمان مجاهدین خلق ناچار به آلبانی نقل مکان کردند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید