فرانسه از عدم همکاری ایران با آژانس «شدیدا» ابراز نگرانی کرد

کاخ سفید: دولت بایدن به‌دنبال گزینه‌های دیگری برای ممانعت از دست‌یابی ایران به سلاح هسته‌ای است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

به‌دنبال اظهار بدبینی‌های اخیر مقامات غربی درباره ابهام در سرنوشت احیای برجام و همچنین در پی گزارش آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در انتقاد از نقض مکرر تعهدات برجامی ایران و عدم‌پاسخگویی این کشور درباره منشأ ذرات اورانیوم کشف شده در تاسیسات اعلام نشده آن، فرانسه شدیدا از عدم‌همکاری تهران با آژانس ابراز نگرانی کرد.

سخنگوی وزارت امور خارجه فرانسه پنج‌شنبه 17 شهریور در نشست خبری روزانه خود، اعلام کرد که فرانسه از عدم همکاری مداوم ایران با نهاد ناظر اتمی سازمان ملل متحد، «بسیار نگران» است و در مورد این موضوع با شرکای خود، پیش از نشست شورای حکام آژانس در هفته آینده، رایزنی کرده است.

«آن کلر لژاندر»، همچنین گفته است: «متاسفیم که ایران از فرصت‌های ارائه شده توسط مدیرکل آژانس برای همکاری و پاسخگویی درباره منشأ مواد رادیواکتیو یافت شده در سایت‌های اعلام‌نشده خود استفاده نکرده است».

ابراز نگرانی وزارت خارجه فرانسه در حالی است که روز گذشته، آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در گزارشی اعلام کرد که کل ذخایر اورانیوم ایران به بیش از 19 برابر حد مجاز و ذخایر اورانیوم 60 درصد غنی‌شده این کشور نیز بیش از 4 برابر افزایش یافته است.

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی همچنین اعلام کرد که در چنین شرایط قادر نیست صلح‌آمیز بودن برنامه هسته‌ای ایران را تایید کند.

توافق دور از دسترس

کاخ سفید نیز پنج‌شنبه اعلام کرد که دولت بایدن ملزم به بازگشت به توافق هسته‌‌ای است، اما کشمکش‌ها در روند احیای برجام کماکان ادامه داشته و اختلافات همچنان پابرجا است.

به گفته مقامات کاخ سفید، حصول توافق هسته‌ای با ایران نزدیک نیست و دولت بایدن به‌دنبال گزینه‌های دیگری برای ممانعت از دست‌یابی ایران به سلاح هسته‌ای است.

آمریکا پیش از این هم نسبت به پاسخ ایران به پیش‌‌نویس توافق احیای برجام، واکنش نشان داده و از ایران خواسته بود پاسخ خود به پیشنهاد اروپایی برای احیای برجام را به تحقیقات آژانس بین‌المللی انرژی اتمی درباره برنامه هسته‌ای این کشور گره نزند.

به‌رغم این حکومت ایران تحقیقات آژانس بین‌المللی انرژی اتمی را بهانه‌ای برای رصد برنامه‌های موشکی و نظامی خود انگاشته و از اعطای مجوز برای تداوم فعالیت‌های نظارتی و بازرسی آژانس در همه تاسیسات هسته‌ای این کشور خودداری کرده‌اند.

هفته گذشته، مقام‌های دیپلماتیک اروپایی و آمریکایی، پاسخ ایران به پیش‌نویس اروپایی توافق احیای برجام، را «ناامیدکننده» و «غیرمعقول» خوانده و گفته بودند که این پاسخ کل فرآیند مذاکرات احیای برجام را به خطر انداخته است.

در تقابل با غرب، ایران ضمن ادعای این‌که خط قرمزهای آن در پیش‌نویس توافق پیشنهادی رعایت نشده، تضمین‌هایی را برای عدم خروج دوباره آمریکا از برجام و همچنین حذف نام سپاه پاسداران از فهرست گروه‌های تروریستی خواستار شده بود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید