سفر بلینکن به کی‌یف برای ارائه کمک‌های جدید نظامی آمریکا به اوکراین

وزیر دفاع آمریکا از موافقت دولت بایدن برای ارائه بسته جدید کمک‌های نظامی به اوکراین خبر داد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا با هدف اعلام کمک نظامی 2.7 میلیارد دلاری به اوکراین و کشورهای همسایه آن برای مقابله با تهدید روسیه، پنج‌شنبه 17 شهریور به‌طور ناگهانی وارد کی‌یف شد.

سفر از پیش اعلام نشده بلینکن دومین سفر وزیر خارجه آمریکا به اوکراین پس از حمله روسیه به این کشور محسوب می‌شود.

بلینکن در نشست با مقامات عالی دولت اوکراین گفت که دولت آمریکا به اوکراین و 18 کشور همسایه از جمله اعضای ناتو و دیگر متحدان منطقه‌ای با هدف تقابل با تهدیدات روزافزون روسیه 2 میلیارد دلار کمک نظامی بلندمدت ارائه خواهد کرد.

لوید آستین، وزیر دفاع آمریکا هم گفت که جو بایدن، رئیس جمهوری ایالات متحده با ارائه کمک‌های اضافی نظامی به ارزش 675 میلیون دلار به اوکراین موافقت کرده است.

آستین که پنج‌شنبه در نشست مقامات کشورهای متحد در پایگاه هوایی «رامشتاین» در آلمان سخن می‌گفت، تاکید کرد که بایدن چهارشنبه اعطای این بسته کمک‌های نظامی را تایید کرد.

وزیر دفاع آمریکا اعلام کرد این بسته شامل خمپاره‌انداز، مهمات توپخانه، خودروهای زرهی، آمبولانس‌های نظامی، سامانه‌های ضد تانک و تسلیحات دیگر است.

خارکیف
خارکیف

او‌ همچنین در نشست مذکور بر تعهد کشورهای متحد برای حمایت بلندمدت از اوکراین تاکید کرد.

آستین با اشاره به عملیات‌های جدید ارتش اوکراین در جبهه‌های جنوب این کشور گفت که جنگ وارد مرحله مهم جدیدی شده است. او افزود که «شاهد موفقیت تلاش‌های مشترک خود در میدان‌های نبرد هستیم.»

وزیر دفاع آمریکا در نشست با گروه تماس «دفاع از اوکراین» که با حضور ینس استولتنبرگ، دبیرکل ناتو، وزیر دفاع اوکراین و برخی مسئولان کشورهای عضو ناتو برگزار شد، اظهار داشت که «جنگ در حال تغییر است و باید مسئولیت گروه تماس نیز با توجه به شرایط جنگ تغییر کند.»

او ادامه داد: «با یکدیگر برای آموزش نظامی نیروهای اوکراینی و افزایش توانایی‌های رزمی ارتش اوکراین در بلندمدت تلاش خواهیم کرد. همچنین با کمک هم به گسترش صنایع نظامی خویش جهت برآوردن نیازهای اوکراین و افزایش قدرت دفاعی این کشور اقدام خواهیم کرد.»

در همین رابطه، آلکسی اریستوفیچ، مشاور رئیس جمهوری اوکراین روز گذشته اعلام کرد که ارتش این کشور به دو حمله در شرق و جنوب اوکراین علیه مواضع روسیه اقدام کرده است.

او‌ گفت که «هدف از این حملات، جلوگیری از تاکتیک روسیه در تقویت یک جبهه و سکوت در جبهه دیگر است ‌و با این روش روس‌ها را در همه جبهه تحت فشار قرار خواهیم داد.»

ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهوری اوکراین هم چهارشنبه از بازپس‌گیری برخی شهرک‌ها از ارتش روسیه در منطقه خارکیف خبر داد اما جزئیاتی از این عملیات ارائه نکرد.

او‌ در پیام تصویری روزانه خود گفت، «این هفته اخبار خوبی از منطقه خارکیف خواهیم داشت» و افزود که با تلاش ارتش، پرچم اوکراین در برخی شهرک‌های این منطقه مجددا به اهتزاز در آمده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید