جروزالم پست: مذاکرات وین احتمالا تا برگزاری انتخابات میان‌دوره‌ای آمریکا متوقف می‌شود

به گفته یک دیپلمات اروپایی، تا زمانی که ایران پاسخ‌گویی درباره سوال‌های مطرح‌شده آژانس آغاز نکند، بازنگه‌داشتن و در جریان بودن پرونده تحقیقات آژانس اقدامی ضروری است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

همزمان با گزارش جدید آژانس بین‌المللی انرژی اتمی درباره پیشرفت برنامه هسته‌ای ایران، روزنامه «جروزالم پست» به نقل از یک منبع دیپلماتیک اروپایی نوشت، مذاکرات وین برای احیای توافق هسته‌ای موسوم به «برجام» احتمالا تا برگزاری انتخابات میان‌دوره‌ای آمریکا در ماه نوامبر متوقف خواهد شد.

به گفته این منبع، با توجه به پاسخ ایران به پیش‌نویس اتحادیه اروپا، دستیابی به توافق هسته‌ای با این کشور در روزهای آینده دیگر گزینه‌ی‌ قابل دسترسی نخواهد بود.

بر اساس قانون آمریکا، کنگره آمریکا در طول سی روز باید هرگونه توافقی که منجر به رفع تحریم‌ها علیه ایران می‌شود را بررسی کند.

منابع اروپایی و اسرائیلی به جروزالم‌ پست گفته‌اند، جو بایدن، رئیس‌جمهوری آمریکا نمی‌خواهد پرونده ایران را در آستانه برگزاری انتخابات میان‌دوره‌ای به کنگره ببرد، زیرا بررسی این «توافق نه چندان محبوب» در این دوره، می‌تواند در انتخابات تاثیر گذاشته و به ضرر دموکرات‌ها باشد.

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، چهارشنبه 16 شهریور، با انتشار گزارش جدیدی تأکید کرد، تهران تاکنون هیچ پاسخ واضح و صادقانه‌ای درباره منشأ ذرات اورانیوم کشف شده در سه سایت هسته‌ای اعلام نشده این کشور ارائه نداده است.

جروزالم‌ پست در این زمینه به نقل از منبع اروپایی خود نوشته است، تأخیر بیشتر در مذاکرات وین باعث خواهد شد تا شورای حکام آژانس تلاش کمتری برای تشویق ایران به احیای برجام انجام دهد.

یک دیپلمات نیز به شرط عدم افشای هویت خود به خبرگزاری «بلومبرگ» گفته است، بازرسان آژانس از سه‌ماه دوم سال جاری، هیچ‌گونه «تعامل چشم‌گیری» با ایران نداشته‌اند. به گفته او، تا زمانی که ایران پاسخ‌گویی درباره سوال‌های مطرح‌شده را آغاز نکند، بازنگه‌داشتن و در جریان بودن پرونده تحقیقات آژانس اقدامی ضروری است.

بهروز کمالوندی، سخنگوی سازمان انرژی اتمی ایران به گزارش فصلی اخیر آژانس واکنش نشان داد و با «تکراری» خواندن آن گفت، این گزارش حاوی «موارد بی‌اساس قبلی با اهداف سیاسی» است.

گزارش جدید آژانس درباره تحولات برنامه هسته‌ای ایران در شرایطی حساس و در حالی منتشر می‌شود که پس از انجام چندین دور از مذاکرات طولانی و نفس‌گیر در وین و دیگر پایتخت‌ها میان ایران و قدرت‌های جهانی، بار دیگر تردیدها و بدبینی‌ها درباره امکان احیای توافق هسته‌ای سال 2015 موسوم به برجام افزایش یافته است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید