اختصاص بورسیه تحصیلی یادبود دانشجویان قربانی هواپیمای اوکراینی در کانادا

فشارهای مردمی و تحقیقات بین‌المللی روشن کرد این حمله عمدی بوده است، و در پی آن جمهوری اسلامی مجبور شد به انجام حمله اعتراف کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

به منظور گرامی‌داشت یاد دانشجویان ایرانی که در حمله موشکی سپاه پاسداران به هواپیمای اوکراینی بر فراز تهران کشته شدند، دانشگاه کانادایی «بریتیش کلمبیا» یک بورس تحصیلی ارائه کرده است.

به گزارش یک پایگاه خبری در شهر ونکوور، این بورس با یاد چهار دانشجوی ایرانی-کانادایی مهران ابطحی، نیلوفر رزاقی، زینب اسدی لاری، و محمد حسین اسدی لاری ایجاد شده است.

سخنگوی دانشگاه بریتیش کلمبیا گفته سقف سالانه این بورس 2400 دلار کاناداست، که هرساله به یک دانشجوی ایرانی واجد شرایط اهدا می‌شود، و تا زمانی که کلیت صندوق بورس که 60000 دلار است به مصرف برسد، ارائه آن ادامه خواهد داشت. وی از بنیانگذار این بورس نامی نبرد.

ابطحی در سال 2020 به عنوان پژوهشگر پست دکتری در گروه مهندسی عمران به دانشگاه بریتیش کلمبیا پیوست. وی در زمانی که با موشک سپاه به قتل رسید، مشغول تحقیق بر روی روش‌هایی به منظور پاکسازی رودخانه فریزر از آثار مواد نانوپلاستیک بود.

رزاقی در سال 2010 با لیسانس علوم ریاضی و در سال 2018 با لیسانس آموزش فارغ‌التحصیل شد. زینب در سال 2016 در رشته لیسانس علوم با تمرکز زیست شناسی در دانشگاه بریتیش کلمبیا ثبت نام کرد. محمدحسین در سال 2018 با لیسانس علوم در رشته علوم سلولی، آناتومیک و فیزیولوژیک با درجه ممتاز فارغ‌التحصیل شد.

«پرواز پی‌اس 752 هواپیمایی اوکراین» در تاریخ 8 ژانویه 2020، دقایقی پس از ترک «فرودگاه امام خمینی» تهران، با دو موشک سپاه پاسداران سرنگون شد، و تمامی 176 سرنشین و خدمه هواپیما در اثر این حمله موشکی کشته شدند.

اگرچه حکومت ایران تا چند روز پس از این واقعه سرنگونی هواپیما توسط سپاه را رد می‌کرد، اما فشارهای مردمی و تحقیقات بین‌المللی روشن کرد این حمله «عمدی» بوده است، و در پی آن جمهوری اسلامی مجبور شد به انجام حمله اعتراف کند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید