رهبری لیز تراس چه تاثیری بر روابط بریتانیا با اتحادیه اروپا دارد؟

در اروپا این نگرانی وجود دارد که تراس بخواهد برای منحرف کردن اذهان عمومی بریتانیا از بحران‌های داخلی، نبرد با اتحادیه اروپا را داغ‌تر کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

«یورونیوز» در گزارشی به تاثیرات احتمالی نخست وزیر شدن لیز تراس در بریتانیا «بر روابط پُرتنش» این کشور با اتحادیه اروپا پرداخته است.

به گزارش این خبرگزاری، تراس که زمانی از حامیان پرشور باقی ماندن بریتانیا در اتحادیه اروپا بود، پس از رفراندوم 2016 هوادار پر و پا قرص «برگزیت» شد، و این نشانه «خلقیات ناپایدار» این سیاستمدار بریتانیایی است.

تراس زمانی که وزیرخارجه بریتانیا بود، بر سر «لایحه پروتکل ایرلند شمالی» با اتحادیه اروپا درگیر شد. این پروتکل بخشی از توافق برگزیت است که برای ارسال اجناس از بریتانیا به ایرلند شمالی، که در محدوده اتحادیه اروپا قرار دارد، محدودیت ایجاد می‌کند.

کارشناسان به «یورونیوز» گفته‌اند که به نظر نمی‌رسد با رهبر شدن تراس در بریتانیا، تفاوت چندانی در روابط این کشور با اتحادیه اروپا ایجاد شود، چرا که وی «مظهر تداوم دوران جانسون»، نخست‌وزیر پیشین بریتانیاست، که «برهم‌زنندهٔ» روابط این کشور با اتحادیه اروپاست.

با توجه به اتکای بیش از حد تراس به جناح شدیدا ضد اروپایی حزب محافظه‌کار برای به قدرت رسیدن، بعید است که وی بتواند از رویکرد تندروانه خود نسبت به اتحادیه اروپا عقب‌نشینی کند، و حتی به نظر می‌رسد تحت صدارت وی روابط اتحادیه اروپا و بریتانیا آسیب بیشتری ببیند.

به گفته کارشناسان، تراس در جایگاه نخست وزیر احتمالاً تمایلی به سازش با بروکسل نشان نخواهد داد، و به پیگیری روند دولت سلف خود در راستای «برگزیت ابدی» ادامه خواهد داد، به این معنی که پیوسته و به عمد با اتحادیه اروپا درگیری ایجاد خواهد کرد تا برای مطبوعات «خوراک اروپاهراسانه» فراهم کند.

به گفته «یورونیوز»، در محافل اروپایی این نگرانی وجود دارد که تراس بخواهد برای منحرف کردن اذهان عمومی بریتانیا از بحران‌های داخلی، نبرد با اتحادیه اروپا را داغ‌تر کند.

تحلیلگران اروپایی تا حدودی امیدوارند که وی، با نظر به سابقه تلون مزاجش، حالا که نخست وزیر شده، دچار نوعی دگرگونی گردیده و در مسیر آشتی با اتحادیه اروپا گام بردارد. اما به طور واقع‌بینانه، کارشناسان بیشتر انتظار دارند که نوع روابط اتحادیه اروپا با بریتانیا در دوره تراس در امتداد روند دوران جانسون باشد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید