خانواده‌های زندانیان اروپایی در ایران اتحادیه اروپا را به «بی‌اعتنایی» متهم کردند

رژیم ایران که تابعیت دوگانه را به رسمیت نمی‌شناسد، گروگان‌گیری برای به دست آوردن «اهرم دیپلماتیک» را انکار می‌کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

خانواده‌های شهروندان خارجی و دوتابعیتی ایرانی-اروپایی که رژیم ایران آنها را گروگان گرفته است، در نامه‌ای خطاب به اتحادیه اروپا تاکید کردند که شایسته است این اتحادیه به خاطر احیای توافق هسته‌ای، چشمان خود را بر نقض ارزش‌های انسانی توسط رژیم ایران نبندد.

به گزارش خبرگزاری «رویترز»، خانواده‌های بنجامین بریر، کامران قادری، احمدرضا جلالی و جمشید شارمهد در نامه خود خطاب به جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا نوشتند: «ما خانواده‌های شهروندان فرانسوی، سوئدی، آلمانی و اتریشی که به‌طور غیرقانونی توسط رژیم ایران بازداشت شده‌اند، سرخورده هستیم زیرا به نظر ما اتحادیه اروپا جنایات رژیم را نادیده می‌گیرد.»

به گفته آنها: «در جایی که اروپا ماه‌هاست تلاش می‌کند بر سر احیای برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) با رژیم ایران مذاکره کند، جمهوری اسلامی چندین شهروند اروپایی را گروگان گرفته است.»

گفتگوها برای احیای توافق 2015 که از زمان روی کار آمدن جو بایدن در آمریکا آغاز شده، چندین مرتبه دچار وقفه شده است. اتحادیه اروپا که هماهنگ‌کننده مذاکرات غیرمستقیم بین ایران، آمریکا و قدرت‌های جهانی است، دوشنبه اعلام کرد که پس از دریافت آخرین پاسخ تهران، از دستیابی به توافق «مایوس» شده است.

به گزارش «رویترز»، سپاه پاسداران در سال‌های اخیر ده‌ها شهروند دوتابعیتی و خارجی را عمدتاً به اتهامات جاسوسی و امنیتی دستگیر کرده است. گروه‌های مدافع حقوق بشر ایرانی رژیم را متهم کرده‌اند که از طریق این گروگان‌گیری‌ها تلاش می‌کند از کشورهای دیگر امتیاز بگیرد. ایران که تابعیت دوگانه را به رسمیت نمی‌شناسد، گروگان‌گیری برای به دست آوردن «اهرم دیپلماتیک» را انکار می‌کند.

خانواده‌های گروگان‌های اروپایی نامه خود خطاب به بورل را اینطور به پایان بردند: «تمام گروگان‌ها به تردید افتاده‌اند که مبادا مقامات اتحادیه اروپا آنها و مصیبت‌هایی که تحمل می‌کنند را فراموش کرده باشد. آیا آزادی آنها در اولویت قرار خواهد گرفت؟ آیا اتحادیه اروپا دفاع از ارزش‌های خود و حقوق بشر را بر منافع اقتصادی و سایر منافع ترجیح می‌دهد؟»

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید