تایمز اسرائیل: بایدن به لاپید اعلام کرد توافق احیای «برجام» به‌زودی امضا نمی‌شود

آمریکا اعلام کرده است که در قبال کاهش فعالیت‌های هسته‌ای تهران، برخی از تحریم‌های اعمال شده علیه این کشور را رفع خواهد کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

روزنامه «تایمز اسرائیل» گزارش داده است که جو بایدن، رئیس‌جمهوری آمریکا در تماس تلفنی اخیر خود با یائیر لاپید، نخست‌وزیر اسرائیل به او گفته است که توافق هسته‌ای با ایران در آینده نزدیکی امضا نمی‌شود.

بر اساس این گزارش که چهارشنبه 16 شهریور منتشر شد، بایدن در تماس تلفنی خود با لاپید که هفته پیش صورت گرفت، به نخست‌وزیر اسرائیل اطلاع داده است که دستیابی به توافق نهایی برای احیای «برجام» فعلا منتفی است.

به گفته تایمز اسرائیل، لاپید در مبارزات انتخاباتی پیش روی خود، از این «دستاورد» علیه بنیامین نتانیاهو، بزرگترین رقیب انتخاباتی خود استفاده خواهد کرد.

این روزنامه افزود، پس از آن‌که لاپید در روزهای اخیر متقاعد شد که احتمال دستیابی به توافق با ایران در حال کاهش است، او با تغییر اولویت‌های امنیت ملی این کشور، بر موضوع «تشدید خشونت‌ها در کرانه باختری، مبارزه علیه تروریسم و نیاز فوری برای تقویت تشکیلات خودگردان فلسطینی» تمرکز کرد.

ایران، آمریکا و کشورهای 1+4 بیش از 16 ماه است که در حال رایزنی و گفت‌وگو برای احیای توافق هسته‌ای سال 2015 موسوم به «برجام» هستند.

آمریکا اعلام کرده است که در قبال کاهش فعالیت‌های هسته‌ای تهران، برخی از تحریم‌های اعمال شده علیه این کشور را رفع خواهد کرد.

به گفته تایمز اسرائیل، بر اساس چارچوب توافق جدید، ایران اجازه غنی‌سازی بیش از 3.67 درصدی اورانیوم را نداشته و این محدودیت تا سال 2031 ادامه خواهد داشت.

این گزارش افزوده است، بر اساس اطلاعاتی که مقامات آمریکایی دو هفته پیش در اختیار باراک راوید، خبرنگار «والا نیوز» قرار دادند، این توافق ایران را وادار خواهد کرد تا از تمام ذخایر اورانیوم غنی‌‌شده تا 20 و 60 درصد خود صرف نظر کند.

بر اساس این گزارش، صدها کیلوگرم اورانیوم غنی‌سازی شده باید از ایران خارج شده و یا رقیق‌سازی شوند. دستگاه‌های سانتریفیوژ برای غنی‌سازی اورانیوم نیز از مراکز هسته‌ای ایران خارج شده و در انباری که تحت نظارت آژانس بین‌المللی انرژی اتمی قرار دارد، انبار خواهند شد.

تایمز اسرائیل تأکید کرده است که این انبار در خاک ایران قرار خواهد داشت.

بر اساس اطلاعاتی که به خبرنگار والانیوز رسیده است، آمریکایی‌ها خواستار توقف هرگونه فرآوری پلوتونیوم توسط ایران بوده و راکتور پلوتونیوم در اراک نیز در همین راستا دوباره طراحی خواهد شد. از فرآوری پلوتونیوم می‌توان برای ساخت بمب هسته‌ای استفاده کرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید