تاکید کاخ سفید بر تعهد بایدن برای جلوگیری از دستیابی ایران به سلاح اتمی

جان کربی درباره وضعیت احیای «برجام»: شکاف‌ها همچنان باقی است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

جان کربی، سخنگوی شورای امنیت ملی کاخ سفید در اظهاراتی بار دیگر تاکید کرد، هیچ چیزی درباره تعهد جو بایدن رئیس جمهوری ایالات متحده برای جلوگیری از دستیابی ایران به سلاح اتمی تغییر نکرده است.

جان کربی،‌ سه‌شنبه 15 شهریور در کنفرانس خبری خود گفت: «رئیس جمهوری به وضوح گفته و از دولت خواسته است که گزینه‌های دیگر برای جلوگیری از دستیابی ایران به توانایی سلاح هسته‌ای را بررسی کنند، چراکه می‌دانیم هیچ مشکلی در خاورمیانه با یک ایران مسلح به سلاح هسته‌ای به آسانی حل نمی‌شود.»

کربی در خصوص وضعیت احیای توافق هسته‌ای موسوم به «برجام»‌ گفت که «شکاف‌ها همچنان باقی است» و تا رسیدن به توافق، کار زیادی باقی مانده است.

او در عین حال اضافه کرد: «پس از ارائه پاسخ از سوی ایران به پیش‌نویس پیشنهادی اتحادیه اروپا شکافهایی میان تهران و واشینگتن همچنان پابرجاست.»

تأکید دوباره کربی بر باقی‌ماندن مسائل و شکاف در راه رسیدن به توافق هسته‌ای، درحالی مطرح شده است که هفته گذشته گفته بود، به دلیل چشم‌پوشی جمهوری اسلامی از برخی خواسته‌هایش، تهران و واشینگتن از «چند هفته پیش» به توافق نزدیک‌تر شده‌اند.

سخنگوی شورای امنیت ملی کاخ سفید در ادامه گفت :«نمی‌توانم زمانی را برای تحقق توافق به شما بگویم.. مذاکرات، پس و پیش دارد ما هنوز به دنبال تحقق پیروی کامل متقابل برجام هستیم.»

علی بهادری‌جهرمی، سخنگوی دولت جمهوری اسلامی روز گذشته پیش‌شرط ایران برای دستیابی به توافق نهایی در مذاکرات احیای توافق هسته‌ای موسوم به «برجام» را تکرار کرد و گفت، آژانس بین‌المللی انرژی اتمی باید پرونده تحقیقات خود درباره فعالیت‌های «مشکوک» هسته‌ای ایران را مختومه اعلام کند.

خبرگزاری «سی‌ان‌ان» پیشتر به نقل از یک دیپلمات خبر داده بود که ایران با قرار دادن مفادی در متن نهایی، درنظر دارد طرف آمریکایی را وادار کند تا در صورت خروج از برجام، به ایران غرامت مالی پرداخت کند.

مقامات غربی پیشتر اعلام کرده بودند، ایران از برخی خواسته‌های کلیدی خود، از جمله حذف سپاه پاسداران از فهرست گروه‌های تروریستی آمریکا عقب‌نشینی کرده است.

این در حالی است که به‌دنبال ناامیدی مقامات آمریکایی از دستیابی به توافقی قریب‌الوقوع برای احیای برجام و تاکید ایران بر خط‌ قرمز‌های رهبر این کشور، جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجه اتحادیه اروپا نیز در این‌باره اظهار بدبینی کرد.

بورل، دوشنبه 14 شهریور در یک نشست خبری گفت که درباره رسیدن به توافق در مذاکرات احیای برجام، بدبین است و گفت دیدگاه‌های مذاکره‌کنندگان به جای نزدیک‌تر شدن، از هم فاصله گرفته است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید