آمریکا: پاسخ ایران کمکی به توافق هسته‌ای نمی‌کند

کاخ سفید: چه توافق هسته‌ای با ایران حاصل شود یا نشود ایالات متحده برای رویارویی با همه سناریوهای احتمالی آمادگی دارد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

پس از آن کاخ سفید اعلام داشت که جو بایدن، رئیس جمهوری ایالات متحده بدون در‌نظر گرفتن منافع امنیتی واشینگتن، هیچ‌ توافقی را با ایران امضا نخواهد کرد، وزارت خارجه آمریکا نیز سه‌شنبه 15 شهریور تاکید کرد که پاسخ ایران به پیش‌نویس پیشنهادی برای بازگشت به توافق هسته‌ای، کمکی به دست‌یابی به توافق نمی‌کند.

کاخ سفید همچنین اعلام کرد که ایالات متحده آمریکا چه با حصول توافق هسته‌ای با ایران یا بدون آن برای رویارویی با همه سناریوهای احتمالی آمادگی لازم را دارد.

مقامات کاخ سفید نیز اعلام داشتند:«همان‌طور که به صراحت در مواضع خود بیان کرده‌ایم، می‌خواهیم از این اطمینان حاصل کنیم که ایران هرگز به سلاح هسته‌ای دست نخواهد یافت و این هدف اصلی ما است».

از سویی دولت ایران سه‌شنبه از زبان علی بهادری جهرمی، سخنگوی خود مجددا خواستار حصول تضمین‌هایی قابل‌اطمینان و رفع همیشگی تحریم‌هایی شد که با خروج آمریکا در دوره ریاست جمهوری دونالد ترامپ از برجام در سال 2018 علیه این کشور اعمال و پس از آن در قالب فشارهای حداکثری تشدید شده است.

این موضع ایالات متحده در واکنش به پاسخ ایران درباره پیش‌نویس پیشنهادی برای احیای توافق هسته‌ای برجام در حالی بیان می‌شود که پیش از آن جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در رابطه با رویکرد کنونی ایران در قبال تلاش‌های بین‌المللی برای رسیدگی به پرونده هسته‌ای جنجال‌برانگیز این کشور ابراز ناامیدی کرده است.

بورل دوشنبه 14 شهریور در یک نشست خبری گفت که درباره رسیدن به توافق در مذاکرات احیای برجام، بدبین است و از نظر او، «شانس رسیدن به یک توافق، کمرنگ است.»

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در اشاره به پاسخ ایران به پیش‌نویس توافق هسته‌ای گفته که اگر اوضاع تغییر نکند، همه فرایند مذاکرات با خطر روبرو شده و چنان‌چه هدف از مذاکره رسیدن سریع به توافق است، این هدف عملی نخواهد شد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید