آلبانی روابط دیپلماتیک خود را با ایران قطع کرد

ادی راما گفت که این تصمیم در ارتباط با نتیجه تحقیقات درباره حمله سایبری که ماه ژوئیه در آن کشور رخ داد، اتخاذ شده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

به‌دنبال حمله سایبری به زیرساخت‌های دولتی آلبانی در ماه ژوئیه، ادی راما، نخست‌وزیر این کشور از قطع روابط سیاسی آلبانی با ایران خبر داد و گفت، تمام دیپلمات‌ها و کارمندان سفارت ایران در آلبانی ظرف 24 ساعت باید این کشور را ترک کنند.

به گزارش خبرگزاری «رویترز»، نخست‌وزیر آلبانی گفت که این تصمیم در ارتباط با نتیجه تحقیقات درباره حمله سایبری که ماه ژوئیه در آن کشور رخ داد، اتخاذ شده است.

گفته می‌شود هکرهای مرتبط با ایران عامل این حمله سایبری بوده‌اند.

نخست‌وزیر آلبانی در بیانیه‌ای ویدئویی که برای رسانه‌ها ارسال شد گفت: «این واکنش شدید… کاملاً مناسب با شدت و خطر حمله سایبری است که تهدید به فلج کردن خدمات عمومی، پاک کردن سیستم‌های دیجیتال و هک سوابق دولتی، سرقت ارتباطات الکترونیکی داخلی دولت و ایجاد هرج و مرج و ناامنی در کشور کرده بود.»

راما تاکید کرد که هیئت وزیران آلبانی در خصوص قطع روابط دیپلماتیک با جمهوری اسلامی تصمیم‌گیری کرده‌ است.

شرکت «مندیانت»، شرکت امنیت سایبری آمریکایی 13 مرداد گفت حملات سایبری اواخر تیر (ژوئیه) که فعالیت خدمات اینترنتی چندین نهاد دولتی آلبانی را به طور موقت قطع کرد به احتمال زیاد توسط هکرهای وابسته به جمهوری اسلامی انجام شده و هدف آن مختل کردن برگزاری نشست «سازمان مجاهدین خلق» در این کشور بوده است.

گروهی موسوم به «عدالت وطن» در آن زمان مسئولیت این حملات سایبری را برعهده گرفت.

گردهمایی سالانه «سازمان مجاهدین خلق» با عنوان «ایران آزاد» که قرار بود روزهای شنبه و یکشنبه، یکم و دوم مرداد، در تیرانا پایتخت آلبانی برگزار شود، بنا به توصیه دولت این کشور و به دلایل امنیتی تا اطلاع ثانوی به تعویق افتاد.

روابط آلبانی و جمهوری اسلامی سال‌ها است به دلیل میزبانی تیرانا از سازمان مجاهدین خلق به تیرگی گراییده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید