گسترش کارزار نفوذ رژیم ایران در آفریقای جنوبی

نوه نلسون ماندلا: انقلاب اسلامی 1357 به رهبری امام خمینی یکی از بزرگترین نمودهای شکست‌ امپریالیسم در دوران مدرن بود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

رژیم ایران با سرمایه‌گذاری روی «کنگره ملی آفریقا» و سوابق خود در حمایت از جنبش ضد آپارتاید در آفریقای جنوبی، تلاش می‌کند کارزار نفوذ خود در این کشور را گسترده‌تر کرده و از آفریقای جنوبی برای دور زدن تحریم‌های غرب بهره ببرد.

به گزارش «تایمز اسرائیل»، کارشناسان می‌گویند پیوندهای تاریخی رژیم ایران با کنگره ملی آفریقا بخشی از تلاش جمهوری اسلامی برای ایجاد «عمق استراتژیک» در آفریقای جنوبی و افزایش نفوذ خود در قاره آفریقاست.

در اوایل ماه اوت امسال، ماندلا ماندلا، نوه نلسون ماندلای فقید، در تهران «جایزه حقوق بشر اسلامی» از رژیم ایران دریافت کرد. وی طی دیدار خود از تهران، بابت حمایت ایران از کنگره ملی آفریقا، حزب سیاسی که در سال 1994 پدربزرگش نلسون را به عنوان اولین رئیس‌جمهوری پساآپارتاید آفریقای جنوبی به قدرت رساند و تاکنون حزب حاکم این کشور بوده است، تمجید کرد.

به گفته ماندلا: «حضور در جمهوری اسلامی ایران، کشور و ملتی که پدربزرگ مرا هنگامی که وی در زندان بود به شدت تحت تاثیر قرار داد، برای من بسیار شگفت‌انگیز است. انقلاب اسلامی 1357 به رهبری امام خمینی یکی از بزرگترین نمودهای شکست‌ امپریالیسم در دوران مدرن بود.»

پیشتر حسین امیرعبداللهیان، وزیر خارجه ایران، در سفر ماه مه خود به پرتوریا، پایتخت آفریقای جنوبی گفته بود که ایران هیچ محدودیتی برای روابط با آفریقای جنوبی قائل نیست، و به ویژه دولت ابراهیم رئیسی در پی توسعه روابط با کشورهای آفریقایی است.

به گفته «تایمز اسرائیل»، رژیم ایران در ازای حمایت از کنگره ملی آفریقا و دیگر کشورهای آفریقایی، حمایت آفریقای جنوبی در سازمان ملل، اتحادیه آفریقا و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی را به دست آورده است.

برای مثال، آفریقای جنوبی پیوسته از حق ایران برای «استفاده صلح‌آمیز» از انرژی اتمی در مجامع مذکور دفاع کرده و تحریم‌های بین‌المللی علیه رژیم ایران بابت برنامه اتمی آن را «غیرقانونی و غیرمنطقی» خوانده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید