خانه سالمندان ژاپنی «کارکنان خردسال» استخدام می‌کند

ارتباط اجتماعی باعث احساس تنهایی کمتر، تأخیر در زوال ذهن، کاهش فشار خون و خطر بیماری و مرگ در میان افراد سالخورده می‌شود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

یک خانه سالمندان در ژاپن دست به ابتکار جالبی زده، و به منظور سرزنده نگه داشتن ساکنان سالخوردهٔ خود و نزدیک کردن نسل‌ها به یکدیگر، به استخدام «کارکنان خردسال» روی آورده است.

«خانه سالمندان ایچوان» در کیتاکیوشو، شهری با 940000 نفر جمعیت در استان فوکوئوکاست. از آنجایی که جمعیت ژاپن به‌طور کلی رو به پیری است، خانواده‌ها مدام کوچک‌تر و افراد مسن‌ منزوی‌تر می‌شوند. بر این اساس، مدیران این موسسه تصمیم گرفتند بهانه‌ای برای ارتباط سالخوردگان با خردسالان ایجاد کنند.

این موسسه خانواده‌هایی که دارای فرزندان خردسال هستند را تشویق می‌کند تا آنها را گاهی به موسسه بیاورند تا با ساکنان آنجا وقت بگذرانند. تاکنون 32 کودک زیر چهار سال به این موسسه آمده‌اند تا با ساکنان عموما بالای 80 سال آن ارتباط برقرار کنند.

این بازدیدکنندگان کوچک هروقت بخواهند می‌آیند و می‌روند. انتظاری که از آنها وجود دارد این است که تا جایی که می‌توانند دور و بر ساکنان سالخورده بپلکند و آنها را سرگرم کنند. در مقابل، موسسه به آنها پوشک و شیر خشک مجانی و کوپن برای استفاده از کافه‌ای در آن حوالی می‌دهد و از آنها به رایگان عکس می‌گیرد.

با افزایش سن جمعیت ژاپن، تعداد خانه‌های سالمندان زیاد شده است. به گفته دولت، تعداد این خانه‌ها بین سال‌های 2005 تا 2020 بیش از دو برابر شد و به 1.8 میلیون رسید. زندگی در عموم این خانه‌ها می‌تواند کسالت‌بار باشد، اما ساکنان خانه سالمندان ایچوان می‌گویند خردسالان برای‌شان «نور و انرژی» می‌آوردند.

بر اساس تحقیقات، ارتباط اجتماعی باعث احساس تنهایی کمتر، تأخیر در زوال ذهن، کاهش فشار خون و خطر بیماری و مرگ در میان افراد سالخورده می‌شود. علاوه بر این، معاشرتِ میان‌نسلی حال افراد سالخورده را بهتر می‌کند و باعث می‌شود بیشتر بخندند و حرف بزنند. کودکان نیز از این ارتباط بهره می‌برند، و رشد فردی و اجتماعی آنها تحت تاثیر مثبت قرار می‌گیرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید