سفیر آمریکا در اسرائیل: واشینگتن مانع اقدامات اسرائیل علیه ایران نخواهد شد

به گفته سفیر آمریکا در اسرائیل، «شکاف‌های زیادی» در مذاکرات احیای توافق هسته‌ای موسوم به «برجام» وجود دارد که باید حل و فصل شوند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
5 دقيقه (Reading time)

توماس نایدز، سفیر آمریکا در اسرائیل در اظهاراتی گفت، جو بایدن رئیس‌جمهوری آمریکا، هفته گذشته در تماسی تلفنی به یائیر لاپید، نخست‌وزیر اسرائیل گفته است که واشینگتن هیچ‌گاه مانع اقدامات اسرائیل برای دفاع از خود در برابر ایران نمی‌شود.

به گزارش «آکسیوس» نایدز، دوشنبه 14 شهریور، در نشستی مطبوعاتی به نقل از بایدن گفت: «ما هیچ‌گاه دست اسرائیل را برای دفاع مورد نیاز از خود نمی‌بندیم.»

به گفته نایدز، بایدن در این اظهارات با اشاره به «تعهد» آمریکا برای جلوگیری از دستیابی ایران به سلاح اتمی گفت، واشینگتن در جریان اقدامات «پرخاشگرانه» ایران قرار دارد.

او در این زمینه تصریح کرد: «موضع ما بسیار روشن است.. ما از امنیت کشور اسرائیل حمایت می‌کنیم.»

سفیر آمریکا در اسرائیل در ادامه اظهارات خود به روند مذاکرات احیای توافق هسته‌ای موسوم به «برجام» اشاره کرد و افزود: «پیش از آن‌که ما بر روی یک توافق اتفاق نظر کنیم، شکاف‌ها و شرایط زیادی وجود دارد که می‌باید حل و فصل شوند.»

به گفته نایدز، آمریکا تنها «در شرایطی که رئیس‌جمهور با همکاران اروپایی هماهنگ کرده است، تمایل به راه‌حلی دیپلماتیک [در قبال ایران] دارد.»

او همچنین عنوان کرد، عدم حذف سپاه پاسداران از فهرست گروه‌های تروریستی آمریکا، یکی از مواردی است که نشان می‌دهد دولت بایدن به نگرانی‌های اسرائیل اهمیت می‌دهد.

روزنامه «وال‌استریت ژورنال» نیز پیشتر به نقل از یک مقام ارشد اسرائیلی خبر داد، دولت بایدن با خواسته اسرائیل مبنی بر مختومه اعلام‌نکردن پرونده فعالیت‌های مشکوک هسته‌ای ایران موافقت کرده است.

سفر رئیس موساد به واشینگتن

دیوید بارنیا، رئیس سازمان اطلاعات و عملیات ویژه اسرائیل موسوم به «موساد»، یک‌شنبه 13 شهریور، برای دیدار با سران «سی‌آی‌ای»، پنتاگون، وزارت خارجه و دیگر مقامات آمریکایی به واشینگتن سفر کرد.

سفیر آمریکا در اسرائیل با اشاره به سفر او گفت: «ما مخالفت‌ شمار زیادی از مقامات اسرائیلی با برجام را متوجه می‌شویم. ما در دولت به عنوان یک اقدام خوب، هر روز درباره این موضوع در تماس مستقیم با اسرائیل هستیم.»

او ضمن استقبال از سفر دیوید بارنیا به آمریکا گفت: «او به عنوان رئیس موساد کار فوق‌العاده‌ای انجام می‌دهد و ما بسیار خوشحال هستیم که هرگاه او بخواهد میزبان او باشیم.»

افزایش ناامیدی‌ها از احتمال دستیابی به توافق نهایی

پس از این‌که مقامات غربی، هفته گذشته نسبت به دستیابی به توافق نهایی ابراز امیدواری کرده بودند، تهران با ارسال پاسخ خود به پیش‌نویس اتحادیه اروپا، کار را برای دستیابی به توافق نهایی «دشوار کرد.»

به گفته ناصر کنعانی، سخنگوی وزارت خارجه ایران، این کشور همچنان خواستار بسته‌شدن پرونده تحقیقات آژانس بین‌المللی انرژی اتمی درباره فعالیت‌های مشکوک هسته‌ای این کشور است.

سفیر آمریکا در اسرائیل در نشست مطبوعاتی خود تأکید کرد که آژانس نهاد مستقلی است و واشینگتن با این خواسته تهران به عنوان پیش‌شرط دستیابی به توافق نهایی در وین موافقت نخواهد کرد.

به‌دنبال ناامیدی مقامات آمریکایی از دستیابی به توافقی قریب‌الوقوع برای احیای برجام و تاکید ایران بر خط‌ قرمز‌های رهبر این کشور، جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجه اتحادیه اروپا نیز در این‌باره اظهار بدبینی کرد.

بورل، دوشنبه 14 شهریور در یک نشست خبری گفت که درباره رسیدن به توافق در مذاکرات احیای برجام، بدبین است و از نظر او، «شانس رسیدن به یک توافق، کمرنگ است.»

بورل همچنین به پاسخ ایران به پیش‌نویس توافق اشاره کرده و گفت، اگر اوضاع تغییر نکند، «همه فرایند مذاکرات با خطر روبرو شده و چنان‌چه هدف از مذاکره رسیدن سریع به توافق است، این هدف عملی نخواهد شد.»

در همین زمینه، باب منندز، رئیس کمیته روابط خارجی سنای آمریکا در یک نشست مطبوعاتی در اسرائیل، نسبت به ادامه تحقیقات آژانس درباره آثار اورانیوم کشف‌شده از سه مرکز هسته‌ای اعلام‌نشده ایران ابراز امیدواری کرد.

او در این زمینه تصریح کرد: «تا زمانی که به نتیجه نرسیم، توافق واقعی نمی‌تواند وجود داشته باشد و نتیجه تنها ما را به این سمت هدایت می‌کند که ایران به دنبال توسعه تسلیحات هسته‌ای بود.»

به گفته منندز، اگر آمریکا و ایران به توافقی برای احیای برجام دست پیدا کنند، این توافق بهتر از توافق سال 2015 نخواهد بود.

رئیس کمیته روابط خارجی سنای آمریکا در بخش دیگری از این نشست مطبوعاتی خاطرنشان کرد: «زمان و شرایط به ایران اجازه داد تا برنامه غنی‌سازی اتمی خود را توسعه دهد...ما نمی‌توانیم به ایران اجازه دستیابی به بمب اتمی را دهیم. واضح است که علی‌رغم انکار آن‌ها، [دستیابی به بمب اتمی] خواسته آن‌ها است.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید