قدرت‌نمایی بمب‌افکن‌های راهبردی آمریکا در پی تنش با ایران در خاورمیانه

افسر ارشد نیروی هوایی آمریکا در خاورمیانه: تهدیدها علیه ایالات متحده و شرکای آن بی‌پاسخ نخواهد ماند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

در پی افزایش تنش‌ها بین تهران و واشینگتن بر سر توقیف شناورهای آمریکایی در آب‌های خلیج و دریای سرخ، «آسوشیتد پرس» گزارش داد که ارتش آمریکا نیز دو فروند بمب‌افکن راهبردی B-52 با قابلیت حمل سلاح اتمی را بر فراز خاورمیانه به پرواز در آورده است.

این خبرگزاری، هدف از پرواز این بمب‌افکن‌های دوربرد استراتژیک با قابلیت حمل تسلیحات هسته‌ای را «نمایش قدرت آمریکا در شرایط تنش بالا با ایران»، عنوان کرده است.

این بمب‌افکن‌های B-52 آمریکایی، یک‌شنبه 13 شهریور از پایگاه نیروی هوایی سلطنتی در «فیرفورد» بلند شدند و همان‌روز با اسکورت شدن توسط هواپیماهای جنگی کویت و سعودی بر فراز شرق مدیترانه، شبه‌جزیره عرب و دریای سرخ در ماموریت‌هایی آموزشی به پرواز درآمده و سپس آسمان منطقه را ترک کردند.

الکسوس گرینکویچ، افسر ارشد نیروی هوایی ایالات متحده در خاورمیانه در بیانیه‌ای تاکید کرد:«تهدیدها علیه ایالات متحده و شرکای آن بی‌پاسخ نخواهد ماند.»
او ادامه داد: «ماموریت‌هایی نظیر این، توانایی ما برای تکامل نیروها جهت بازدارندگی و در صورت لزوم شکست دادن دشمنان‌مان را نشان می‌دهد.»

اگرچه ستاد فرماندهی مرکزی ارتش ایالات متحده «سنتکام» به ایران اشاره‌ای نکرده، اما واشنگتن پیش از این نیز بارها بمب‌افکن‌های B-52 را در زمان افزایش تنش با ایران به منطقه اعزام کرده است. آخرین پرواز از این دست بمب‌افکن‌های راهبردی در ماه ژوئن گذشته بود.

اسرائیل نیز به این ماموریت چندملیتی پیوسته است. هرچند ایالات متحده این موضوع را تایید نکرده، ولی ارتش اسرائیل اعلام کرده که سه جنگنده اف-16 اسرائیلی بمب‌افکن‌های آمریکایی را «از طریق آسمان اسرائیل در مسیر خلیج» همراهی کردند. اسرائیل، همکاری این کشور با ارتش آمریکا را برای «حفظ امنیت هوایی در اسرائیل و خاورمیانه» کلیدی خوانده است.

هفته گذشته، در حالی که کارزار دیپلماتیک همچنان برای احیای احتمالی توافق هسته‌ای با تهران ادامه دارد، نیروی دریایی ایران، در دو رخداد جداگانه، دو شناور بی‌سرنشین آمریکایی را در ابتدا در آب‌های منطقه خلیج و سپس در دریای سرخ توقیف کرد.

توقیف شناورهای آمریکایی توسط نیروهای سپاه پاسداران در خلیج روز سه‌شنبه گذشته صورت گرفت و تنها دو روز پس از آن نیز، ارتش ایران دو شناور آمریکایی را به‌مدت چندین ساعت در آب‌های دریای سرخ توقیف و پس از آن با نزدیک شدن کشتی جنگی آمریکایی و بالگردهای نظامی ایالات متحده در دریا رها کرد.

روز جمعه نیز ایالات متحده از اجرای طرحی با همکاری اسرائیل و کشورهای منطقه خبر داده که بر اساس آن شبکه پهپادی گسترده‌ای برای مقابله با فعالیت‌های خرابکارانه و اقدامات مداخله‌جویانه ایران راه‌اندازی می‌شود.

قدرت‌نمایی بمب‌افکن‌های راهبردی آمریکایی در آسمان منطقه در سایه تهدیدهای فزاینده ایران در حالی صورت می‌گیرد که تهران همزمان با تداوم چانه‌زنی با قدرت‌های جهانی در وین برای احیای توافق هسته‌ای سال 2015، ضمن عدم همکاری با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، تعهدات برجامی خود را به‌طور مکرر نقض و با تهدید به خروج از معاهده منع گسترش تسلیحات هسته‌ای «ان پی تی» در جهت ساخت تسلیحات هسته‌ای گام برداشته و به تهدیدها و اقدامات بی‌ثبات کننده خود علیه منافع و شرکای آمریکا در منطقه ادامه می‌دهد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید