فاکس نیوز: توافق هسته‌ای جدید با ایران کنگره را دور می‌زند

تد کروز: ممکن است میلیون‌ها نفر به خاطر زرادخانه هسته‌ای که ایران در نهایت قادر به ایجاد آن خواهد شد، جان خود را از دست دهند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

یک مقام پیشین وزارت خارجه آمریکا به خبرگزاری «فاکس نیوز» گفته متن پیشنهادی اتحادیه اروپا به ایران برای احیای «برجام» که به تایید دولت جو بایدن، رئیس‌جمهوری آمریکا نیز رسیده است، طوری طراحی شده تا کنگره را دور بزند.

به گفته گابریل نورونیا، مشاور پیشین امور ایران در وزارت خارجه ایالات متحده، توافق جدید برای دور زدن قسمتی از قدرت نظارتی کنگره، که تحت «قانون بررسی توافق‌نامه هسته‌ای ایران» به آن تفویض شده، طراحی شده است.

این کارشناس می‌گوید دولت بایدن موافقت كرده «دستورالعمل اجرایی 13876»، که بر أساس آن علی خامنه‌ای، رهبر ایران، ابراهیم رئیسی، رئیس‌جمهوری ایران، و حسین دهقان، ژنرال سپاه پاسداران تحت تحریم قرار گرفته‌اند را کنار بگذارد.

نورونا در این باره به «فاکس نیوز» گفت: «مقامات ایالات متحده به‌طور خصوصی صحت اسنادی که اخیرا از دولت ایران درز کرده را تأیید کرده‌اند. این اسناد جزئیات امتیازات خیره‌کننده‌ای که مذاکره‌کنندگان در وزارت خارجه به ایران داده‌اند را مشخص می‌کند.»

این مقام اسبق آمریکایی افزود: «به همین دلیل بود که سه مقام آمریکایی درگیر در مذاکرات، به حالت اعتراض تیم مذاکره‌کننده را ترک کردند؛ و باز به همین خاطر بود که سفیر روسیه در ماه مارس مدعی شد ایران خیلی بیشتر از آنچه انتظار داشت از ایالات متحده دریافت کرده است.»

تد کروز، سناتور جمهوری‌خواه تگزاس، در این باره به «فاکس نیوز» گفت: «دولت بایدن به هر راهی می‌رود تا با رژیم ایران و گروه‌های تروریستی تحت کنترل آن مماشات کند. توافق هسته‌ای که بایدن برای دستیابی به آن تلاش می‌کند، فاجعه‌بار خواهد بود. این توافق اگر سر بگیرد، به دستیابی رژیم ایران به زرادخانه هسته‌ای منجر خواهد شد.»

کروز افزود: «هزاران نفر به دلیل پولی که این معامله به رژیم ایران و گروه‌های تروریستی نیابتی آن می‌فرستد، خواهند مرد. حتی ممکن است میلیون‌ها نفر به خاطر زرادخانه هسته‌ای که ایران در نهایت قادر به ایجاد آن خواهد شد، جان خود را از دست دهند.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید