وال‌استریت ژورنال: دوربین‌ شناورهایی که ایران توقیف کرده بود، مفقود شده‌ است

این برای دومین بار طی چند روز گذشته بود که ایران شناورهای بدون سرنشین آمریکایی را توقیف و سپس رها کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

یک مقام آمریکایی به روزنامه «وال‌استریت ژورنال» گفت، دوربین‌های شناورهای اکتشافی ایالات متحده در دریای سرخ که به توقیف سپاه پاسداران ایران درآمده بود مفقود شده است.

سپاه، صبح جمعه، 11 شهریور، پس از مواجهه با ناوشکن‌های آمریکایی، دو شناور بی‌سرنشین ایالات متحده را که توقیف‌ کرده بود و رها کرد.

این مقام آمریکایی که نام او منتشر نشده، گفته است که مشخص نیست آیا ایران دوربین‌ها را ضبط کرده یا در روند توقیف و رهاسازی شناورها به داخل آب افتاده باشند.

به گفته مقامات آمریکایی، دوربین‌، رادار و سایر تجهیزات به‌کار گرفته‌شده در این شناورها جزو فناوری‌های نظامی محرمانه نیستند و در بازار قابل خریداری‌اند؛ اما در اختیار داشتن این تجهیزات و بازرسی شناورها از نزدیک، می‌تواند منجر به شناخت بهتر ایران از قابلیت‌های این سیستم شود.

این برای دومین بار در چند روز گذشته بود که سپاه ایران شناورهای بدون سرنشین آمریکایی را توقیف و سپس رها کرد.

روز جمعه گزارش‌هایی منتشر شد که از تنش در دریای سرخ بین نیروی دریایی ارتش ایران و ایالات متحده خبر می‌داد.

ارتش ایران جمعه اعلام کرد ناوشکن «جماران»، در دریای سرخ با چندین شناور ویژه شناسایی بدون سرنشین مواجه شد و دو شناور را توقیف و پس از «اطمینان از امنیت دریانوردی»، آن‌ها را رها کرده است.

بنا بر این گزارش‌ها، پس از این‌که ناوگان پنجم آمریکا یک کشتی ایرانی را در حال نزدیک شدن به شناورهای بدون سرنشین شناسایی کرد، دو ناوشکن آمریکایی مجهز به موشک هدایت شونده و دو بالگرد MH-60R دیگر پاسخ دادند.

تنش در دریای سرخ در حالی رخ می‌دهد که چند روز پیش آمریکا اعلام کرد با همکاری کشورهای منطقه، سیستم پهپادی ضد خرابکاری ایران، راه‌اندازی کرده‌اند.

بنا بر این طرح تا حدود یک سال دیگر بیش از 100 پهپاد و شناور بدون سرنشین متعلق به کشورهای عرب منطقه، فعالیت‌های ایران و گروه‌های نیابتی وابسته به آن را محدود خواهند کرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید