نیروگاه هسته‌ای اوکراین از مدار اصلی برق کشور خارج شد

پیشتر سه مدار دیگر در درگیری‌های اطراف این نیروگاه از مدار خارج شده بودند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی اعلام کرد، به دنبال درگیری در اطراف نیروگاه هسته‌ای زاپروژیا در جنوب اوکراین، این نیروگاه از مدار اصلی برق کشور خارج شد.

رافائل گروسی، مدیرکل آژانس در بیانیه‌ای گفت، هم اکنون این نیروگاه از یک خط برق با ولتاژ پایین‌تر برای ایمنی و ادامه کار بخش‌هایی حیاتی مانند سیستم‌ خنک‌کننده و جلوگیری از ذوب هسته‌ای، استفاده می‌کند.

کارکنان اوکراینی این نیروگاه به بازرسان سازمان انرژی اتمی گفته‌اند چهارمین مدار 750 کیلوولتی این نیروگاه از مدار خارج شده است. پیشتر سه مدار دیگر در درگیری‌های اطراف این نیروگاه از مدار خارج شده بودند.

بازرسان آژانس، پنج‌شنبه، در میان نگرانی‌های امنیتی، به این نیروگاه وارد شدند. گروسی پس از سرکشی نیروگاه زاپروژیا گفت این محل چندین بار مورد حمله قرار گرفته است.

وزارت دفاع بریتانیا، جمعه 11 شهریور اعلام کرد که نبردهای سنگین در بخش جنوبی اوکراین از جمله در منطقه انرودار در نزدیکی نیروگاه هسته‌ای زاپروژیا که تحت کنترل نیروهای روسی است، ادامه دارد.

نیروگاه زاپروژیا، بزرگترین نیروگاه اتمی اروپا، از اوایل مارس گذشته به کنترل نیروهای روسیه درآمد، ولی برخی از کارمندان اوکراینی این تاسیسات، همچنان به کار خود در ان ادامه می‌دهند.

دیمیتری کولبا، وزیر خارجه اوکراین، پیشتر مسکو را به تلاش بی‌وقفه با هدف تبدیل تاسیسات اتمی زاپروژیا به پایگاهی برای تهدید کل قاره اروپا متهم کرد و نسبت به وقوع فاجعه‌ای مشابه حادثه چرنوبیل در سال 1986، هشدار داد.

روسیه بارها ضمن رد این اتهامات، تاکید کرده است که نیروهای اوکراینی، عامدانه این نیروگاه را با هدف انداختن مسئولیت به گردن روسیه و تحریک نیروهای روسی مستقر در این نیروگاه، هدف قرار می‌دهند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید