نیروی دریایی آمریکا: شناورهایی که ایران توقیف و رها کرد بی‌خطر بودند

نیروی دریایی آمریکا گفته بود ناوشکن ایرانی دو شناور بدون سرنشین آمریکایی را در دریای سرخ توقیف و در مدت کوتاهی رها کرده است.

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

نیروی دریایی ایالات متحده اعلام کرد که شناورهای جستجوگری که ایران روز پنجشنبه گذشته اول سپتامبر، توقیف و رها کرد، بیش از 200 روز متوالی بدون حادثه در پهنه عمومی دریای سرخ جنوبی فعالیت داشته‌اند.

این اتفاق دو روز پس از آن رخ داد که ایران تلاش کرد شناور مشابهی را در آب‌های خلیج توقیف کند ولی موفق نشد.

طبق بیانیه نیروی دریایی آمریکا «ناوشکن جماران» وابسته به نیروی دریایی ارتش ایران دو فروند شناور سطحی بدون سرنشین که در نزدیکی همدیگر در آب‌های بین‌المللی در دریای سرخ فعالیت می‌کردند، توقیف کرد و روز بعد این شناورها را به نیروی دریایی آمریکا بازگرداند.

علاوه بر این موضع رسمی، روز جمعه 2 سپتامبر، یک مقام ارشد نیروی دریایی امریکا به «آسوشیتد پرس» گفته بود که این شناورها غیرمسلح و برای اهداف مختلفی، از جمله فعالیت‌های تحقیقاتی و علمی در دریای سرخ شناور هستند.

در مقابل، رسانه‌های دولتی ایران روز جمعه اعلام کردند که نیروی دریایی این کشور دو شناور بدون سرنشین را توقیف و رها کرده و ادعا کردند که این شناورها امنیت دریایی را به خطر می‌اندازند.

با این‌ وجود، نیروی دریایی ایالات متحده این ادعا را رد کرده و می‌گوید که آن دو شناور، «غیرمسلح» بوده و در حین گشت زنی معمول همیشگی، از مناطق اطراف عکس‌های طبقه‌بندی نشده می‌گیرند.

به گفته نیروی دریایی، این شناورها هیچ خطری برای ترافیک دریایی نداشتند و بیش از 200 روز متوالی بدون حادثه در پهنه عمومی دریای سرخ جنوبی فعالیت داشتند.

روز جمعه گزارش‌هایی منتشر شد که از تنش در دریای سرخ بین نیروی دریایی ارتش ایران و آمریکا خبر می‌داد.

بنا بر این گزارش‌ها، پس از این‌که ناوگان پنجم آمریکا یک کشتی ایرانی را در حال نزدیک شدن به شناورهای بدون سرنشین شناسایی کرد، دو ناوشکن آمریکایی مجهز به موشک هدایت شونده و دو بالگرد MH-60R دیگر پاسخ دادند.

این کشتی‌ها در صحنه باقی ماندند و «برای کاهش تنش و بازستاندن شناورهای توقیف شده با کشتی جنگی ایران ارتباط برقرار کردند».

گزارش‌ها حاکی از این است که شناورهای توقیف شده، بامداد روز جمعه پس از 18 ساعت بازداشت توسط ایران آزاد شدند.

تنش در دریای سرخ در حالی رخ می‌دهد که دو روز پیش آمریکا اعلام کرد که با همکاری کشورهای منطقه، سیستم پهپادی ضد خرابکاری ایران، راه‌اندازی کرده‌اند.

بنا بر این طرح تا حدود یک سال دیگر بیش از 100 پهپاد و شناور بدون سرنشین متعلق به کشورهای عرب منطقه، فعالیت‌های ایران و گروه‌های نیابتی وابسته به آن را محدود خواهند کرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید