مدودف تلاش غرب برای تجزیه قدرتی اتمی نظیر روسیه را «بازی با مرگ» دانست

معاون وزیر خارجه روسیه: کاربرد تسلیحات هسته‌ای در صورت لزوم بخشی از دکترین نظامی روسیه است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

دیمیتری مدودف، رئیس جمهوری پیشین روسیه و معاون دبیر شورای امنیت ملی این کشور در ادامه تشدید بحران میان مسکو و غرب درباره جنگ اوکراین طی انتقادهای شدید‌اللحنی از واشینگتن، ایالات متحده آمریکا و هم‌پیمانان آن را به تلاش برای تجزیه روسیه متهم کرده و تاکید کرد چنین توطئه‌ای به «نابودی» منجر خواهد شد.

به گزارش «آسوشیتد پرس» مدودف شنبه 12 شهریور در بیانیه‌ای که از کانال تلگرامی خود و پس از حضور او در مراسم خاکسپاری میخائیل گورباچف، آخرین رهبر اتحاد جماهیر شوروی سابق، منتشر کرد، به غرب درباره هر گونه تلاشی که منجر به فروپاشی روسیه شود، هشدار داده و چنین رویکردی را به «شطرنج‌بازی با مرگ» تشبیه کرد.

او گفت که برخی‌ها در غرب در پی سوءاستفاده از درگیری نظامی جاری در اوکراین هستند و تلاش دارند تا روسیه را به سوی پرتگاه فروپاشی سوق دهند و نهایت تلاش‌های خود را به‌کار گرفته‌اند تا ساختارهای حکومتی روسیه را فلج کرده و آن را از سازوکارهای فعال خود نظیر آن‌چه در سال 1991 (فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی) رخ داد، محروم سازند.

مدویدف در ادامه اظهارات خود گفت این‌گونه تلاش‌ها بی‌نهایت خطرناک است و نباید آن را دست‌کم گرفت. او همچنین گفت:«این خیال‌پردازان ایده این‌که تجزیه قدرتی اتمی همواره بازی با مرگ است را نادیده می‌گیرند».

معاون دبیر شورای امنیت ملی روسیه اظهارات خود را با این تاکید که زرادخانه‌های اتمی کشورش همواره «بهترین ضامن حفاظت از آن است» به پایان برد.

از سوی دیگر سرگئی ریابکوف، معاون وزیر خارجه روسیه همزمان با متهم شدن واشینگتن از سوی مسکو مبنی بر دخالت مستقیم در جنگ اوکراین، تاکید کرد که روسیه به‌منظور بازدارندگی و در صورت تهدیدی علی موجودیت آن می‌تواند از تسلیحات هسته‌ای استفاده کند. او کاربرد تسلیحات هسته‌ای در صورت لزوم را بخشی از دکترین نظامی روسیه عنوان کرد.

شایان ذکر است این اولین باری نیست که رئیس جمهوری سابق روسیه به کاربرد تسلیحات هسته‌ای تهدید می‌کند اظهارات مدویدف از آغاز تهاجم نظامی همه‌جانبه کشورش به خاک اوکراین در 24 فوریه گذشته تاکنون با لحن شدید و تهدیدآمیزی همراه بوده که طی آن انتقادات گزنده و احیانا تمسخر‌آمیزی را علیه رهبران کشورهای غربی ابراز کرده است.

در پی اعمال تحریم‌های گسترده از سوی کشورهای اروپایی و آمریکا علیه مسکو در پی تهاجم به اوکراین، مدویدف بارها غرب را به تشدید خصومت با کشورش و تلاش برای تضعیف «قدرت روسیه بزرگ» متهم کرده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید