فروش تسلیحات آمریکا به تایوان؛ هشدار چین نسبت به اقدامات متقابل

ایالات متحده از قرارداد تسلیحاتی جدید به ارزش 1.1 میلیارد دلار با تایوان با هدف ارتقاء ساختار دفاعی این کشور خبر داد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

در راستای تداوم تنش میان واشینگتن و پکن، چین جمعه 11 شهریور از طریق لیو بینگو، سخنگوی سفارت خود در واشینگتن اعلام کرد در صورتی که ایالات متحده از فروش بسته جدید تسلیحات به تایوان دست بر ندارد، پکن «اقدامات متقابل» خود را اجرایی خواهد کرد.

بینگو در اظهاراتش گفت: «چین قاطعانه، اقدامات متقابل مشروع و ضروری خود را با توجه به شرایط موجود، اتخاذ خواهد کرد.»

بسته تسلیحاتی 1.1 میلیاردی

این اظهارات پس از آن بود که ایالات متحده جمعه از قرارداد تسلیحاتی جدید به ارزش 1.1 میلیارد دلار با تایوان با هدف ارتقاء بنیه دفاعی این کشور، در بحبوحه تشدید تنش با چین خبر داد.

بر اساس بیانیه وزارت امور خارجه آمریکا، دولت این کشور با این قرارداد فروش تسلیحات با تایپه موافقت کرده که 60 موشک «هارپون» با قابلیت غرق‌کردن کشتی‌های جنگی (به ارزش 355 میلیون دلار) و 100 موشک کوتاه‌برد «ساید وایندر» (به ارزش 85.6 میلیون دلار) با قابلیت رهگیری موشک‌ها و پهپادها و همچنین قرارداد تعمیر و نگهداری سامانه راداری تایوان به ارزش 665 میلیون می‌شود.

سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا تاکید کرد که این قرارداد فروش تسلیحات در راستای«حمایت از تلاش‌های تایوان برای مدرنیزه‌کردن نیروهای مسلح خود و به هدف خدمت به منافع اقتصادی و امنیت ملی ایالات متحده» انجام می‌شود.

تصویب کنگره

اجرای این قرارداد منوط به موافقت کنگره است که تقریباً قطعی شده زیرا تامین پشتیبانی نظامی تایوان، از حمایت گسترده مقامات منتخب هر دو حزب برخوردار است.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا افزود: فروش این تسلیحات برای امنیت تایوان ضروری است و ما به همکاری با صنایع دفاعی برای تحقق این هدف ادامه خواهیم داد.

او خاطرنشان کرد: «ما از پکن می‌خواهیم فشار نظامی، دیپلماتیک و اقتصادی خود بر تایوان را پایان داده و به جای آن، گفت‌‌وگو با تایپه را در پیش بگیرد.»

به گفته او «ایالات متحده به حمایت از حل مسالمت‌آمیز این موضوع در راستای خواسته‌ها و منافع مردم تایوان ادامه می‌دهد.» شایان ذکر است که قرارداد جدید فروش تسلیحات به تایوان، یک ماه پس از سفر نانسی پلوسی، رئیس مجلس نمایندگان آمریکا به تایپه و ابراز نارضایتی شدید پکن از این سفر صورت گرفت که آغاز مهم‌ترین مانورهای نظامی تاریخ چین در اطراف این جزیره را نیز به دنبال داشت.

این قرارداد فروش تسلیحات، بیانگر حمایت مستمر دولت جو بایدن از تایوان در مقابله با فشارهای چین است که هرگز احتمال استفاده از زور برای تصرف این جزیره را نفی نکرده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید