شورای اروپایی: روسیه جهان را در معرض خطر هسته‌ای قرار می‌دهد

قرار است شورای امنیت سازمان ملل مجددا و بنا به درخواست روسیه برای بررسی تحولات اوضاع در نیروگاه اتمی زاپروژیا، تشکیل جلسه دهد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

همزمان با تشدید نگرانی‌های بین‌المللی درباره سرنوشت نیروگاه اتمی زاپروژیا در جنوب شرقی اوکراین که به کنترل نیروهای روسی درآمده است، شارل میشل، رئیس شورای اروپایی درباره خطرناک بودن اوضاع این تاسیسات هسته‌ای برای کل قاره اروپا، هشدار داد.

شارل میشل شنبه 12 شهریور طی اظهاراتی گفت که روسیه کل جهان در معرض خطر هسته‌ای قرار می‌دهد.

او همچنین بر ضرورت ابقای کارشناسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در نیروگاه زاپروژیا که بزرگترین تاسیسات هسته‌ای اروپا به شمار می‌رود، تاکید کرد.

این اظهارات مسئول اروپایی پس از آن بیان می‌شود که مقامات کرملین اعلام کردند فعالیت‌های این نیروگاه اتمی که تعدادی از بازرسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در آن مستقر شده‌اند در پی تداوم عملیات جنگی در پیرامون آن، متوقف شده است.

یک تیم 14 نفره از کارشناسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی پنج‌شنبه گذشته به همراه رافائل گروسی، مدیرکل این نهاد بین‌المللی در سفری دشوار در پی تلاش‌های بی‌وقفه و زیر بمباران‌ مستمر موفق شدند برای انجام بررسی‌های اولیه درباره اوضاع این نیروگاه، به درون این تاسیسات هسته‌ای وارد شوند.

در همین راستا گروسی اعلام کرد که تعدادی از کارشناسان آژانس پس از پایان بازدید چند ساعته، در این نیروگاه باقی می‌مانند.

مدیرکل آژانس پس از آن هشدار داد که نیروگاه اتمی زاپروژیا به طور مکرر آسیب دیده و تداوم چنین وضعیتی برای ایمنی این تاسیسات هسته‌ای خطرناک است.

بنا به درخواست روسیه قرار است شورای امنیت سازمان ملل مجددا برای بررسی تحولات اوضاع در نیروگاه اتمی زاپروژیا تشکیل جلسه دهد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید