آمریکا: پرونده فعالیت‌های مشکوک اتمی ایران بدون دریافت پاسخ‌های معتبر بسته نخواهد شد

ایالات متحده آمریکا بیش از این نیز بارها اعلام کرده بود، پرونده آژانس درباره آثار اورانیوم کشف‌شده در مراکز هسته‌ای اعلام‌نشده ایران را با هدف احیای برجام متوقف نخواهد کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

به‌دنبال درخواست تهران برای کنار گذاشته‌شدن پرونده فعالیت‌های مشکوک هسته‌ای این کشور توسط آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، آمریکا بار دیگر تأکید کرد که با این درخواست ایران در جریان مذاکرات هسته‌ای وین موافقت نخواهد کرد.

یک منبع در وزارت خارجه آمریکا، شنبه 12 شهریور به «العربیه» گفت، واشینگتن بر ادامه تحقیقات آژانس درباره آثار اورانیوم کشف‌شده در مراکز هسته‌ای اعلام‌نشده ایران پافشاری می‌کند.

این منبع در ادامه بر ضرورت پاسخگویی تهران به سوال‌های مطرح‌شده درباره برنامه هسته‌ای این کشور تأکید کرد و افزود: «تا زمانی که همه جزئیات مورد بحث قرار نگیرد، هیچ توافقی با ایران وجود نخواهد داشت.»

واشینگتن روز گذشته تایید کرد که پاسخ تهران به پیش‌نویس اتحادیه اروپا را دریافت کرده است، اما با این وجود، آن را «غیرسازنده» و «گامی به عقب» خواند.

توافق گزینه دولت بایدن

این منبع در وزارت خارجه آمریکا، در بخش دیگری از اظهارات خود گفت دولت جو بایدن دستیابی به توافق و احیای «برجام» را بهترین راه برای مقابله با تهران می‌داند.

او درباره پاسخ آمریکا به متن ایران نیز گفت، واشینگتن با شرکای خود در این زمینه هماهنگی‌های لازم را به عمل خواهد آورد و در زمان مناسب به تهران پاسخ خواهد داد.

بررسی پاسخ ایران

اتحادیه اروپا روز گذشته اعلام کرد که پاسخ تهران را دریافت کرده و آن را برای تمام طرف‌های مذاکره‌کننده در وین ارسال خواهد کرد.

اتحادیه اروپا در این زمینه افزود، کشورهای بریتانیا، چین، فرانسه، آلمان، روسیه و آمریکا به عنوان طرف‌های مذاکره‌کننده در وین، پاسخ ایران را بررسی کرده و درباره قدم بعدی این مذاکرات، باهمدیگر گفت‌وگو خواهند کرد.

ایالات متحده آمریکا بیش از این نیز بارها اعلام کرده بود، پرونده آژانس درباره آثار اورانیوم کشف‌شده در مراکز هسته‌ای اعلام‌نشده ایران را با هدف احیای برجام متوقف نخواهد کرد.

کاخ سفید در همین زمینه روز گذشته اعلام کرد که ایران نباید میان بازگشت به اجرای برجام و تعهدات خود به معاهده عدم اشاعه هسته‌ای «ان پی تی» شرط بگذارد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید