کربی: درباره پرونده هسته‌ای ایران برای همه گزینه‌ها آمادگی داریم

وزارت خارجه آمریکا در واکنش به پاسخ ایران به موضع واشینگتن درباره پیش‌نویس توافق احیای برجام، ضمن ابراز تاسف آن را «غیرسازنده» توصیف کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

جان کربی، هماهنگ کننده ارتباطات راهبردی شورای امنیت ملی آمریکا، بار دیگر تاکید کرد که ایالات متحده هرگز دست‌یابی ایران به سلاح هسته‌ای را نمی‌پذیرد.

جان کربی، جمعه 11 شهریور در مصاحبه با «العربیه»، گفت: «پرزیدنت جو بایدن بسیار واضح گفته که به‌دنبال حل دیپلماتیک موضوع توافق هسته‌ای با ایران است اما در عین حال به صراحت گفته که همه گزینه‌ها باید آماده باشند».

او همچنین افزود: «ایران اجازه دست‌یابی به توان ساخت سلاح هسته‌ای را نخواهد داشت».

فعالیت‌های مخرّب

کربی نیز تاکید کرد: «صرف‌نظر از آن‌چه در پرونده مذاکرات هسته‌ای رخ می‌دهد، دولت آمریکا مصمم به جلوگیری از فعالیت‌های مخرّب ایران در سراسر خاورمیانه است».

او همچنین افزود: «حملات اخیر آمریکا به پایگاه‌های ایران در سوریه این رویکرد واشینگتن را تایید می‌کند».

او در ادامه تاکید کرد: «باید مطمئن شویم که با توافق یا بدون توافق می‌توانیم به فعالیت‌های خصمانه ایران پاسخ دهیم».

کربی همچنین تاکید کرد که دولت آمریکا چه از نظر اقتصادی و تحریم‌‌هایی که هنوز علیه تهران جریان دارد و چه از لحاظ نظامی زمانی که نیاز به دفاع از شهروندان و منافع آمریکایی باشد، در مقابله با ایران اقدام خواهد کرد.

او با اشاره به اینکه دست‌یابی به توافق هسته‌ای بسیاری از مسائل را تسهیل می‌کند، گفت:« هیچ مشکلی در خاورمیانه را نمی‌توان با وجود ایران مسلح به سلاح هسته‌ای به‌راحتی حل و فصل کرد».

کربی گفت از زمانی که دولت دونالد ترامپ، رئیس جمهوری سابق آمریکا از توافق هسته‌ای خارج شد، اوضاع بدتر شده است و ایران حمایت خود را از تروریست‌ها در منطقه در پرتو به اصطلاح کمپین «فشار حداکثری» را دوچندان کرده است با این حال فشارهای حداکثری نه تنها کارکرد موثری نداشته بلکه دقیقاً اثر معکوس داشته است.

شبه‌نظامیان عراقی

جان کربی درباره شبه‌نظامیان مسلح در عراق، به‌ویژه آن‌هایی که از سوی ایران حمایت می‌شوند، تأکید کرد که واشنگتن به برداشتن گام‌های محکم و سریع علیه آنها ادامه می‌دهد، زیرا آنها تهدیدی برای منافع ایالات متحده و شرکای عراقی هستند.

او همچنین تصریح کرد که نیروهای آمریکایی همچنان در امور مشورتی در حال کمک کردن به نیروهای امنیتی عراق برای بهبود توانایی‌های آنها هستند.
کربی افزود: « از این که بگویم دیگر هیچ نفوذ یا توانایی کمک به عراق برای دفع این شبه‌نظامیان نداریم، خودداری می‌کنم، اما این کار را هر روز انجام می‌دهیم».

وی خاطرنشان کرد: «رژیم تهران دوست دارد در نقش تصمیم گیرنده باشد، اما حرف آخر را مردم عراق می‌زنند».

گفتنی است که پس از اعلام ایران مبنی بر ارسال پاسخ خود به پیش‌نویس نهایی احیای برجام برای هماهنگ‌کننده اروپایی، وزارت خارجه آمریکا جمعه 11 شهریور به «العربیه» گفت که پاسخ ایران را دریافت کرده و در حال بررسی آن است.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا سپس تصریح کرد که پاسخ ایران «متاسفانه سازنده نبود».

اظهارات سخنگوی وزارت خارجه آمریکا بیانگر بروز مانعی تازه در روند دشوار مذاکراتی است که در طول بیش از 16 ماه، مسیری بسیار طولانی را طی کرده است.

از سوی دیگر ناصر کنعانی، سخنگوی وزارت خارجه ایران شامگاه پنج‌شنبه 10 شهریور گفته بود، جمهوری اسلامی نظرات خود در مورد پاسخ آمریکا درباره متن پیش‌نویس توافق احتمالی برای احیای برجام را به هماهنگ کننده اتحادیه اروپا ارائه کرده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید