کاخ سفید: به نیروگاه اتمی زاپروژیا نیرو نخواهیم فرستاد

در حالی که دو طرف جنگ اوکراین یکدیگر را به گلوله‌باران تاسیسات نیروگاهی زاپروژیا متهم می‌کنند روسیه در این‌باره خواستار تشکیل جلسه شورای امنیت شده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

کاخ سفید تاکید کرد که ایالات متحده آمریکا برای ایجاد منطقه خلع سلاح شده پیرامون نیروگاه اتمی زاپروژیا در جنوب شرقی اوکراین نیروی نظامی نخواهد فرستاد.

جان کربی، هماهنگ کننده ارتباطات راهبردی شورای امنیت ملی آمریکا پنج‌شنبه 10 شهریور گفت:«پرزیدنت جو بایدن آشکارا اعلام کرده که نیروهای آمریکایی را به اوکراین نخواهد فرستاد، به‌همین دلیل هم هیچ نقشی را برای ایالات متحده آمریکا در برقراری منطقه خلع سلاح شده در پیرامون نیروگاه اتمی زاپروژیا نمی‌بینم».

او همچنین افزود:«تنها امیدواریم منطقه خلع سلاح شده‌ای در اطراف این نیروگاه ایجاد شود».

این موضع ایالات متحده پنج‌شنبه پس از آن اعلام شد که تیمی از کارشناسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی پس از بازدید چند ساعته‌ای از نیروگاه اتمی زاپروژیا این تاسیسات هسته‌ای تحت کنترل نیروهای روسی در جنوب شرقی اوکراین را ترک کردند.

در همین راستا رافائل گروسی، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی اعلام کرد که تیم کارشناسان آژانس ارزیابی‌ اولیه‌ای را از وضعیت درونی نیروگاه زاپروژیا انجام داده است.

گروسی با اشاره به این‌که کارشناسان بین‌المللی طی بازدید دو ساعته خود امور اساسی درونی این نیروگاه اتمی را رصد کرده‌‌اند تاکید کرد که برخی از این کارشناسان آژانس در این تاسیسات هسته‌ای باقی خواهند ماند.

در حالی که دو طرف اوکراینی و روسی یکدیگر را به گلوله‌باران ساختارهای پیرامونی نیروگاه اتمی زاپروژیا متهم می‌کنند، خبرگزاری «تاس» پنج‌شنبه گزارش داد که مسکو از شورای امنیت سازمان ملل متحد خواسته تا سه‌شنبه 15 شهریور در مورد نيروگاه اتمی زاپروژیا تشکیل جلسه دهد.

در همین راستا آژانس انرژی اوکراین نیز اعلام کرد که روسیه حق ندارد نیروگاه اتمی ژاپروژيا را به شبكه برق خود متصل کند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید