پولیتیکو: پاسخ ایران توافق احیای برجام را به‌خطر انداخت

بنا به ارزیابی چند تن از مقامات آمریکایی با وجود واکنش منفی دولت بایدن و نارضایتی منابع اروپایی پس از دریافت پاسخ «غیرسازنده» ایران امکان احیای برجام برخلاف امیدواری‌های اخیر در شرایط کنونی بعید به‌نظر می‌رسد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

در پرتو پیش‌نویس اروپایی ارائه شده برای احیای برجام به‌رغم خوش‌بینی‌های اخیر به امکان دست‌یابی به توافقی در این زمینه، اکنون پاسخ‌ ایران به موضع ایالات متحده آمریکا در این خصوص که از سوی مقامات آمریکایی «غیرسازنده» توصیف شده چشم‌انداز دسترسی به توافق را مبهم ساخته است.

وب‌سایت آمریکایی «پولیتیکو» در گزارشی که به تازگی منتشر کرده پس از مصاحبه با چندین مقام ارشد آمریکایی، مذاکرات ایران و قدرت‌های جهانی برای احیای برجام را در «خطر» توصیف کرده است.

پیش‌تر سخنگوی وزارت خارجه آمریکا نیز پاسخ ایران به موضع آمریکا درباره پیش‌نویس توافق احیای برجام را «غیرسازنده» خوانده و کاخ سفید نیز در اظهاراتی به «العربیه» گفته بود که جو بایدن، «توافقی که منافع امنیت ملی آمریکا را مد نظر نگیرد را امضا نخواهد کرد».

در گزارش پولیتیکو آمده است با واکنش منفی دولت بایدن و نارضایتی منابع اروپایی پس از دریافت پاسخ ایران، روشن است که احیای برجام، برخلاف امیدواری‌های اخیر و با وجود مذاکراتی که یک سال و نیم در جریان بوده، در شرایط کنونی قریب‌الوقوع به‌نظر نمی‌رسد.

سایت «آکسیوس» نیز پیش‌تر طی گزارشی در اشاره به این موضوع نسبت به امیدواری‌ها برای حصول توافق ابراز تردید کرده بود.

پولیتیکو به نقل از یکی از مقامات دولت جو بایدن، نوشته است: «در حال بررسی پاسخ ایران هستیم، اما نتیجه اصلا دلگرم کننده نیست.»

یک دیپلمات اروپایی نیز ضمن اشاره به غیرسازنده بودن پاسخ ایران آن را «منفی و غیرمعقول» دانست. فرد مطلع دیگری نیز به نشریه پولیتیکو گفته است که پاسخ ایران، «اصلا خوب نبوده است».

این نشریه با استناد به چنین اظهارنظرهایی نوشته است که مشخص نیست دو طرف ایرانی و آمریکایی تا چه زمانی برای احیای توافق سال 2015 به مذاکره ادامه خواهند داد ولی به‌نظر نمی‌رسد هر کدام قصد داشته باشند دیپلماسی را در شرایط کنونی از دستور‌کار خود خارج کنند.

پولیتیکو ضمن اشاره به هسته سخت قدرت در ایران که مخالف احیای برجام است، همچنین نوشته که جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا «حقیقتا» قصد احیای برجام را داشته ولی مذاکرات با ایران «پرتنش و طولانی» شده است.

این در حالی است که ابراهیم رئیسی، رئیس جمهوری ایران پنج‌شنبه در یک سخنرانی گفته که ایران به هیچ‌وجه زیر «بار سطله و زور» نمی‌رود.

علی خامنه‌ای، رهبر ایران نیز بارها موضوع دریافت تضمین از طرف آمریکایی برای برداشته شدن تحریم‌ها و عدم خروج مجدد واشینگتن از برجام را مطرح کرده و بی‌اعتمادی خود نسبت به کشورهایی که در این مذاکرات نقش میانجی میان ایران و آمریکا را ایفا می‌کنند را اظهار کرده است.

در تداوم ابراز بی‌اعتمادی‌ها‌ از سوی ایران و آمریکا نسبت به نقش‌های دیگر طرف‌های مذاکرات برجام، روز گذشته شماری از نمایندگان دموکرات و جمهوری‌خواه کنگره آمریکا طی نامه‌ای به جو بایدن، رئیس جمهوری ایالات متحده مخالفت خود را با نقش روسیه به عنوان طرف ضامن در توافق هسته‌ای با ایران ابراز داشتند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید