قانونگذاران آمریکایی: «برجام» باید اول مورد تایید کنگره قرار بگیرد

در این نامه ایراداتی نیز به تعدیل‌های گزارش‌شده درباره تحریم‌های آمریکا علیه سپاه و لغو تحریم‌ها علیه بانک مرکزی، صندوق توسعه ملی و شرکت ملی نفت ایران وارد شده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

جمعی دوحزبی از قانونگذاران آمریکایی در نامه‌ای خطاب جو بایدن، رئیس‌جمهوری ایالات متحده از وی خواستند پیش از هرگونه اقدام رسمی برای احیای توافق هسته‌ای با ایران، رضایت کنگره را کسب کند.

به گزارش «العربیه»، این جمع 50 نفره از مجلس نمایندگان که 34 نفر آنها عضو حزب دموکرات و هم‌حزبی بایدن هستند، از رئیس‌جمهوری آمریکا خواستند «متن کامل» هر توافقی برای احیای «برجام»، شامل هرگونه «توافق جانبی» را برای تایید در اختیار کنگره قرار دهد، و پیش از امضای توافق با کنگره مشورت کند.

جاش گاتهایمر، نماینده دموکرات نیوجرسی، و اندرو گاربارینو، نماینده جمهوری‌خواه نیویورک، نگارش این نامه دوحزبی را بر عهده گرفتند. گاتهایمر پیشتر هم از ابراز نگرانی یک گروه هجده‌نفره از اعضای حزب دموکرات مجلس نمایندگان درباره شیوه مذاکرات با ایران حمایت کرده بود.

نگارندگان در نامه خود درباره مفاد ادعایی متن توافق پیشنهادی که به طور عمومی گزارش شده است، و بر مبنای آن دولت بایدن امتیازاتی به رژیم ایران داده، ابراز نگرانی‌هایی کرده‌اند.

قانونگذاران استدلال می‌کنند که با توجه به تلاش‌های اخیر رژیم ایران برای قتل شهروندان آمریکایی در خاک ایالات متحده، هرگونه امتیاز دادن به این رژیم یا کاهش تحریم‌های ایالات متحده کاری ناشایست خواهد بود.

در این نامه ایراداتی نیز به تعدیل‌های گزارش‌شده درباره تحریم‌های آمریکا علیه سپاه پاسداران و لغو تحریم‌ها علیه بانک مرکزی، صندوق توسعه ملی و شرکت ملی نفت ایران وارد شده است.

قانونگذاران همچنین معتقدند که مواد هسته‌ای غنی‌شده ایران نباید در روسیه انبار شود. علاوه بر این، روسیه نباید اجازه داشته باشد در پروژه‌های هسته‌ای با ایران، شامل یک پروژه هسته‌ای غیرنظامی ده میلیارد دلاری که طبق گزارش‌ها دولت بایدن با لغو تحریم‌های آن موافقت کرده است، همکاری کند.

این جمع دوحزبی نتیجه می‌گیرند: «اگر رژیم ایران، بزرگترین حکومت حامی تروریسم در جهان، یک چیز را ثابت کرده باشد، آن این است که نمی‌توان به آن اعتماد کرد. ما باید با تهدید ایران مجهز به سلاح هسته‌ای مقابله کنیم، در مقابل تروریست‌ها محکم بایستیم و از ارزش‌های آمریکا و متحدانمان دفاع کنیم.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید