تنش در دریای سرخ؛ ایران شناورهای بی‌سرنشین آمریکایی را توقیف و رها کرد

ارتش ایران در بیانیه‌ای مدعی شده که «به‌منظور جلوگیری از وقوع حادثه و احتمال تصادف دریایی» این شناورها را توقیف کرده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

ایران در ادامه تحریکات و تنش‌آفرینی‌های خود در منطقه خاورمیانه از چند روز پیش تاکنون در چندین نوبت به توقیف شناورهای بدون سرنشین آمریکایی در آب‌های منطقه خلیج و دریای سرخ اقدام کرده است.

در تازه‌ترین گزارش در این رابطه «آسوشیتد پرس» خبر داد که نیروهای نظامی ایران در دریای سرخ، دو شناور شناسایی نیروی دریایی آمریکا را ابتدا توقیف و پس از مدت کوتاهی با نزدیک شدن یک ناو جنگی آمریکایی رها کرده‌اند.

این تنش بین ایران و آمریکا در دریای سرخ در حالی رخ می‌دهد که پنج‌شنبه 10شهریورماه، مقامات آمریکایی از راه‌اندازی شبکه پهپادی و شناورهای بدون سرنشین ایالات متحده با همکاری اسرائیل و شرکای خاورمیانه‌ای آن در منطقه خبر داده بودند.

در پی اعلام خبر توقیف این شناورها، صدا و سیمای ایران در یک برنامه خبری تصاویری را از عملیات توقیف این شناورها در عرشه ناوشکن جماران پخش کرده است.

ارتش ایران نیز در بیانیه‌ای مدعی شده که «به‌منظور جلوگیری از وقوع حادثه و احتمال تصادف دریایی» این شناورها را توقیف کرده و «از کنترل کننده این نوع تجهیزات» خواسته «به این نوع رفتار و حرکت خاتمه داده و مسیر حرکت را تغییر بدهند».

با این‌حال، یک مقام وزارت دفاع آمریکا که نخواسته نامش فاش شود به آسوشیتد پرس گفته است که این شناورها، شناورهای بدون سرنشین جستجوگر بوده‌اند که گروه‌های بسیاری، از جمله دانشمندان برای تحقیقات در آب‌های آزاد از آن‌ها استفاده می‌کنند.

بنا بر گزارش آسوشیتدپرس، دو ناوشکن نیروی دریایی آمریکا و بالگردهای نیروی دریایی ایالات متحده به این اتفاق در دریای سرخ واکنش نشان داده‌اند. آن‌ها با ناوشکن ایرانی تماس گرفته و تا زمانی‌که شناورها را رها نکرده بود، از تعقیب آن دست نکشیدند.

بنا بر گفته یک مقام وزارت دفاع آمریکا که با آسوشیتد پرس گفت‌وگو کرده، در ابتدا ملوانان ایرانی سعی در پنهان‌کردن شناورها داشته و این موضوع را انکار کرده بودند. او همچنین خاطر‌نشنان کرده که شناورها هم‌اکنون در دست نیروی دریایی آمریکا هستند.

این دومین تنش در طی چند روز گذشته بین ایران و آمریکاست. تنش قبلی، دور روز پیش، در آب‌های خلیج و توسط نیروهای سپاه پاسداران رخ داده بود.

نیروهای سپاه پاسداران اقدام به توقیف یک شناور بدون سرنشین تجسسی و قصد انتقال آن به سواحل ایران را داشتند که یک کشتی جنگی و بالگردهای نظامی آمریکایی به آن‌ها نزدیک شده و به‌دنبال آن ناچار شدند آن شناور را رها کنند.

این تنش‌ها همزمان با اعلام خبر رسمی راه‌اندازی شبکه پهپادی برای مقابله با فعالیت‌های خرابکارانه ایران در منطقه خاورمیانه، صورت گرفته است.

مقامات پنتاگون روز گذشته ضمن اعلام خبر راه‌اندازی این طرح پهپادی گفته بودند که تا سال آینده، حدود 100 پهپاد کشورهای منطقه را در راستای این طرح برای زیرنظر گرفتن اقدامات بی‌ثبات کننده ایران در منطقه به‌کار خواهند گرفت.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید