تاکید جمهوری‌خواهان بر ادامه تحقیقات آژانس درباره «فعالیت‌های مشکوک» هسته‌ای ایران

به منظور حفظ مشروعیت آژانس، از شما می‌خواهیم تا طی هفته‌های پیش رو بر اساس حقایق فنی و نه جهت‌گیری‌های سیاسی عمل کنید

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

شماری از قانونگذاران جمهوری‌خواه کنگره ایالات متحده در نامه‌ای به آژانس بین‌المللی انرژی اتمی نوشتند که تحقیقات این سازمان درباره اهداف تسلیحاتی احتمالی برنامه هسته‌ای ایران باید کماکان ادامه پیدا کند.

به گزارش «واشینگتن فری‌بیکن»، پنج نماینده جمهوری‌خواه به رهبری کلودیا تنی، نماینده نیویورک، خطاب به رافائل گروسی، مدیر آژانس نوشتند گرچه نگرانی‌ها درباره مقاصد نظامی رژیم ایران از برنامه هسته‌ای خود هنوز مرتفع نشده است، اما احتمال فشار برای بسته شدن این پرونده وجود دارد.

به گفته آنها: «دولت بایدن و متحدان اروپایی‌اش در حال بررسی درخواست ایران برای پایان دادن به تحقیقات پادمان‌های آژانس بین‌المللی انرژی اتمی قبل از احیای توافق هسته‌ای هستند. اما این تحقیقات تنها زمانی باید خاتمه یابد که همه مسائل و نگرانی‌های فنی باقی‌مانده برطرف شده و به اندازه کافی حل و فصل شده باشند.»

به گفته «فری‌بیکن»، در جایی که دولت بایدن پیشتر گفته بود که تحقیقات آژانس خارج از چارچوب توافق جدید ادامه خواهد یافت، اینطور به نظر می‌رسد که اخیرا از این خواسته عقب‌نشینی کرده است تا توافق را هرچه زودتر نهایی کند. این موضوع یکی از آخرین بن‌بست‌های مذاکرات است، و ایران گفته تا زمانی که پرونده تحقیقات آژانس باز است، از احیای توافق خودداری خواهد کرد.

تنی در این باره به «فری‌بیکن» گفت: «با این عجله غیرمسئولانه‌ای که جو بایدن برای احیای توافق هسته‌ای شکست‌خورده با ایران به خرج می‌دهد، امنیت ملی ما و اعتبار کل ساختار پیمان منع اشاعه هسته‌ای را به خطر می‌اندازد.»

بر این أساس، قانونگذاران در نامه خود نوشتند که آژانس نباید زیر بار فشار دولت بایدن برای «اعطای امتیاز» به ایران، کوتاه بیاید، و تاکید کردند که رئیس آژانس باید در مقابل فشارها برای پایان دادن به این «تحقیقات بسیار مهم» صرفاً به خاطر «مصلحت سیاسی» مقاومت کند.

قانونگذاران جمهوری‌خواه آمریکایی در پایان نامه خود می‌نویسند: «به منظور حفظ مشروعیت آژانس، که می‌دانیم برای شما بسیار مهم است، از شما می‌خواهیم تا طی هفته‌های پیش رو بر اساس حقایق فنی و نه جهت‌گیری‌های سیاسی عمل کنید.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size