بریتانیا: حملات به نیروگاه اتمی زاپروژیا همچنان ادامه دارد

این حملات منجر به توقف یکی از راکتورهای این تاسیسات بزرگ شد و طرفین اوکراینی و روسی یک‌دیگر را به انجام این حملات متهم کردند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

به‌رغم ورود هیئت اعزامی بازرسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به نیروگاه زاپروژیا در جنوب اوکراین و تاکید رافائل گروسی، مدیر کل آژانس مبنی بر ادامه حضور این هیئت در این تاسیسات اتمی، حملات علیه این منطقه همچنان تداوم دارد.

وزارت دفاع بریتانیا، جمعه 11 شهریور اعلام کرد که نبردهای سنگین در بخش جنوبی اوکراین از جمله در منطقه انرودار در نزدیکی نیروگاه هسته‌ای زاپروژیا که تحت کنترل نیروهای روسی است، ادامه دارد.

رزمآیش‌های وستوک

وزارت دفاع بریتانیا در گزارش روزانه خود در «توئیتر»در مورد تمرینات نظامی روسیه در شرق این کشور، تصریح کرد، اگرچه مسکو اعلام کرده است که 50 هزار سرباز در این رزمایش‌ها شرکت خواهند کرد، اما بعید است که بیش از 15 هزار سرباز امسال در این رزمآیش شرکت کنند.

روسیه از دهم شهریور، تمرینات نظامی استراتژیک خود را در شرق این کشور آغاز کرد که «رزمایش وستوک» به معنای «شرق» نام دارد که 15 شهریور پایان می‌یابد.

اتهامات متقابل

شایان ذکر است که شهر انرودار که نیروگاه زاپروژیا در آن قرار دارد، روز گذشته هدف حملات سنگین قرار گرفت که منجر به توقف یکی از راکتورهای این تاسیسات بزرگ شد و طرفین اوکراینی و روسی یک‌دیگر را به انجام این حملات متهم کردند.

در این رابطه کی‌یف اعلام کرد که نیروهای روسی، اطراف این نیروگاه هسته‌ای و مسیر حرکت بازرسان بین‌المللی را هدف قرار دادند.

این در حالی است که وزارت دفاع روسیه در واکنش خود به این اتهام، با تاکید بر این که تمامی تلاشش را برای مقابله با حمله اوکراین به این تاسیسات به کار برده، مسئولیت تاخیر ورود بازرسان آژانس را متوجه کی‌یف دانست.

شایان ذکر است که نیروگاه زاپروژیا، بزرگترین نیروگاه اتمی اروپا، از اوایل مارس گذشته به کنترل نیروهای روسیه درآمد، ولی برخی از کارمندان اوکراینی این تاسیسات، همچنان به کار خود در ان ادامه می‌دهند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید