گروسی: آژانس ارزیابی اولیه‌ای از وضعیت نیروگاه اتمی زاپروژیا به‌عمل آورد

اوکراین و روسیه یکدیگر را به گلوله‌باران ساختارهای پیرامونی نیروگاه اتمی زاپروژیا و همزمان با ورود بازرسان بین‌المللی به این تاسیسات هسته‌ای متهم می‌کنند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

بازرسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی پس از بازدیدی چند ساعته از نیروگاه اتمی زاپروژیا در جنوب شرقی اوکراین که تحت کنترل روسیه است، این نیروگاه اتمی را ترک کردند.

رافائل گروسی، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی تاکید کرد که تیم آژانس بین‌المللی انرژی اتمی ارزیابی اولیه‌ای از وضعیت درونی این نیروگاه هسته‌ای انجام داده است.

گروسی پنج‌شنبه 10 شهریور افزود که تیم آژانس ظرف دو ساعت امور اساسی داخل نیروگاه اتمی زاپروژیا را بررسی کرد.

او خاطرنشان کرد که پس از خروج هیئت مامور برای بررسی این تاسیسات اتمی برخی از کارشناسان آژانس در این نیروگاه هسته‌ای خواهند ماند.

شرکت «انرواتم»، اپراتور مجتمع هسته‌ای، پیشتر اعلام کرده بود که تیم کارشناسان آژانس پس از شلیک خمپاره‌ روس‌ها که به تعطیلی یکی از راکتورهای نیروگاه توسط سیستم حفاظت اضطراری منجر شد، وارد این نیروگاه شدند.

شرکت «انرواتم»، در بیانیه قبلی خود اعلام کرده بود که طی گلوله‌باران روس‌ها به یک خط منبع ذخیره که برای رفع نیازهای داخلی استفاده می‌شد آسیب وارد شده است.

اوکراین و روسیه یکدیگر را به گلوله‌باران سنگین ساختارهای پیرامون نیروگاه اتمی زاپروژیا متهم می‌کنند.

تداوم درگیری و گلوله‌باران اطراف این نیروگاه اتمی باعث شد که تیم بازرسان آژانس بین‌المللی به سمت ایستگاه اتمی واقع در ساحل چپ رودخانه دنیپر در شهر انرگودار تحت کنترل روسیه حرکت کنند.

پیشتر وزارت دفاع روسیه نیروهای اوکراینی را به گلوله‌باران توپخانه‌ای نقطه تجمع هیئت آژانس بین‌المللی در نزدیکی واسیلیفکا و نیروگاه زاپروژیا متهم کرد.

اقدامات تحریک‌آمیز اوکراین

به گزارش «اسپوتنیک»، وزارت دفاع روسیه افزود، که گلوله‌های اوکراینی‌ها به مناطق پیرامونی در فاصله 400 متری از این نیروگاه اتمی اصابت کرده است.

این وزارتخانه تأکید کرد که حداکثر 60 نفر از نیروهای اوکراینی در دو گروه با 7 قایق به ساحل مخزن کاخوفکا در 3 کیلومتری شمال شرقی ایستگاه زاپروژیا رسیده و سعی داشتند این تاسیسات اتمی را تصرف کنند.

در همین حال، کرملین اعلام کرد که مسکو از اقدامات «تحریک‌آمیز» اوکراین در جریان سفر آژانس بین‌المللی انرژی اتمی نگران است.

از سوی دیگر کیف، نیروهای روسیه را به بمباران مسیر مورد توافق قبلی هیئت بازرسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی متهم کرد.

نیروگاه اتمی زاپروژیا، بزرگترین نیروگاه اتمی در اروپاست این نیروگاه از اوایل ماه مارس به کنترل نیروهای روسیه در‌آمده است. برخی از کارکنان اوکراینی اما همچنان به فعالیت خود در آن تاسیسات هسته‌ای ادامه می‌دهند.

مسکو پیشتر درخواست‌های سازمان ملل و اوکراین برای خروج همه سلاح‌ها از این تاسیسات را رد کرده بود. روسیه تاکید کرد که سلاح‌های این کشور فقط برای نگهبانی است و هیچ سلاح سنگینی در آنجا وجود ندارد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید