راه‌اندازی شبکه پهپادی آمریکا و شرکای خاورمیانه‌ای برای مقابله با تهدیدهای ایران

وزارت دفاع آمریکا امیدوار است از این طرح پهپادی منطقه‌ای به عنوان الگویی برای عملیات مشابه آن در سراسر جهان استفاده شود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

در راستای بازدارندگی و مقابله با تهدیدهای فزاینده ایران و گروه‌های نیابتی آن در خاورمیانه، ایالات متحده آمریکا و شرکای منطقه‌‌ای آن از جمله اسرائیل و کشورهای عربی منطقه تلاش دارند تا شبکه‌ای از شناورهای بدون سرنشین و پهپادهای پیشرفته را برای رصد و خنثی‌سازی تحرکات و اقدامات بی‌ثبات‌کننده ایران در آسمان و آب‌های منطقه راه‌اندازی کنند.

در این زمینه روزنامه آمریکایی «وال‌استریت ژورنال» چهارشنبه، 9 شهریور در گزارشی به همکاری نیروی دریایی ایالات متحده آمریکا با اسرائیل و سایر کشورهای خاورمیانه‌ برای راه‌اندازی شبکه‌ای از پهپادها و شناور‌های بدون سرنشین برای خنثی‌سازی تهدیدهای ایران در منطقه اشاره کرد.

در همین زمینه وزارت دفاع آمریکا «پنتاگون» ابراز امیدواری کرد که از این طرح به عنوان الگویی برای عملیات مشابه آن در سراسر جهان استفاده شود.

این گزارش پس از آن منتشر شده که مقامات آمریکایی از تلاش یک کشتی تحت فرماندهی سپاه پاسداران ایران برای توقیف یک کشتی شناسایی بدون سرنشین آمریکایی مجهز به دوربین، رادار و سایر حس‌گرها خبر داده‌اند.

به‌گفته این مقامات نظامی آمریکایی این تلاش‌ سپاه پاسداران ایران برای ربایش شناور شناسایی ایالات متحده در آب‌های خلیج، شامگاه سه‌شنبه، با دخالت یک کشتی جنگی و بالگرد آمریکایی و اقدام آنها به عملیات نجات، ناکام مانده است.

به گفته این روزنامه افسران آمریکایی ضمن طبقه‌بندی شده و محرمانه دانستن اطلاعات درباره این طرح پهپادی منطقه‌ای، از افشای هر گونه جزئیاتی درباره شمار پهپادهایی که توسط ایالات متحده و متحدان آن در منطقه مستقر شده و همچنین ارائه اطلاعاتی در مورد مکان و نحوه استفاده از آن‌ها خودداری کرد‌ه‌اند.

نظامیان ارشد آمریکایی گفته‌‌اند که این شناورها و پهپادها در رویارویی با هر گونه تهدیدهای احتمالی، امکان رصد و نظارتی بهتر را در آسمان و آب‌های منطقه فراهم می‌کند.

نیروی دریایی آمریکا نیز اعلام کرده که تا تابستان سال آینده، حدود 100 پهپاد شناسایی کوچک متعلق به کشورهای منطقه در این طرح که منطقه وسیعی از کانال سوئز در مصر تا آب‌های نزدیک سواحل ایران را پوشش می‌دهد، به فعالیت پرداخته و اطلاعات جمع‌آوری شده را به مرکز فرماندهی ناوگان پنجم دریایی ایالات متحده که در کشور بحرین مستقر است ارسال خواهند کرد.

مایکل براسور، رئیس گروه ضربت نیروی دریایی ایالات متحده که ماموریت تاسیس ناوگان شناورهای بدون سرنشین و پهپادی آمریکایی در خاورمیانه را بر عهده دارد، در این‌باره گفت: «واقعا معتقدم در آستانه تحولی در زمینه فناوری‌های‌ پهپادی نظامی هستیم.»

اهداف این طرح پهپادی آمریکا و شرکای آن ایجاد یک شبکه دفاع هوایی منطقه‌ای برای محدود کردن تحرکات خرابکارانه ایران در منطقه اعلام شده است.

از سویی برد کوپر، فرمانده ارشد این طرح نیز عملکرد این ناوگان پهپادی و شناورهای دریایی را در رصد و شناسایی فعالیت‌هایی نظیر حرکت کشتی‌های نیروی دریایی چین در منطقه، انتقال مشکوک کشتی به کشتی و شناور‌هایی که از ردیاب‌های الکترونیکی برای پنهان کردن هویت خود استفاده می‌کنند، ارزشمند توصیف کرد.

طرح عملیاتی شناورهای بدون سرنشین و پهپادهای پیشرفته آمریکا با همکاری شرکای خاورمیانه‌ای واشینگتن برای خنثی‌سازی اقدامات بی‌ثبات کننده و خرابکارانه ایران و گروه‌های نیابی آن در منطقه در حالی راه‌اندازی می‌شود که نگرانی‌ها در مورد گسترش نفوذ و تهدیدهای ایران در یکی از مهم‌ترین گذرگاه‌های اقتصادی جهان به‌طور بی‌سابقه‌ای افزایش یافته است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size