رئیس‌جمهوری فرانسه: نسبت به احیای «برجام» در چند روز آینده امیدواریم

محمد اسلامی، رئیس سازمان انرژی اتمی ایران نیز پیشتر در اظهاراتی گفته بود که فرانسه بیشترین مخالفت‌ها را در جریان مذاکرات اتمی داشته است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

امانوئل مکرون،‌ رئیس جمهوری فرانسه، پنج‌شنبه 10 شهریور، در سخنرانی خود در جمع سفرای فرانسه در کشورهای مختلف گفت امیدوار است که توافق برای احیای «برجام» در ظرف چند روز آینده به نتیجه برسد.

حسین امیرعبداللهیان‌،‌ وزیر خارجه ایران روز گذشته گفته بود که تهران در حال بررسی پاسخ واشینگتن به پیشنهادات جمهوری اسلامی درباره پیش‌نویس اتحادیه اروپا است، اما به گفته او، شرط ایران برای بسته‌شدن پرونده فعالیت‌های مشکوک هسته‌ای این کشور در این پیش‌نویس گنجانده نشده است.

پیشتر ایران از شرط خود برای دریافت ضمانت از آمریکا برای عدم خروج مجدد از توافق هسته‌ای، با عنوان «دریافت تضمین» یاد کرده بود.

این در حالی است که جان کربی، سخنگوی شورای امنیت ملی آمریکا در گفت‌وگو با «العربیه» گفت از تضمین‌های محکمی که ایران در رابطه با توافق اتمی خواسته است، اطلاعی ندارد.

او‌ افزود، دولت آمریکا محتاطانه به پیشرفت در مذاکرات احیای برجام با ایران می‌نگرد.

فعالیت آبشار دوم در نطنز

در همین رابطه، آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در تازه‌ترین گزارش خود درباره فعالیت‌های هسته‌ای ایران خبر داد که تهران غنی‌سازی اورانیوم در دومین آبشار از سه آبشار سانتریفیوژهای پیشرفته آی-آر6 در نطنز را آغاز کرده است.

محمد اسلامی، رئیس سازمان انرژی اتمی ایران نیز پیشتر در اظهاراتی گفته بود، اگر سوالات آژانس بین‌المللی انرژی اتمی درباره فعالیت‌های هسته‌ای این کشور بسته نشود، روز «باز اجرا»یی برای توافق هسته‌ای موسوم به «برجام» وجود نخواهد داشت.

اسلامی، روز دوشنبه گفت که فرانسه بیشترین مخالفت‌ها را در جریان مذاکرات اتمی داشته است.

آژانس خواستار پاسخگویی تهران به منشا مواد غنی‌شده در سه سایت پنهانی بوده و متقابلا ایران چنین درخواستی را سیاسی‌کاری توسط آژانس برای تحت فشار قراردادن خود اعلام کرده است. این مشکل هم اکنون از مهمترین موانع امضای توافق احیای برجام به‌شمار می‌رود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید